A foxi nem csak családi kedvencként, de vadászkutyaként is megállja a helyét. A bunda keményszálú fedőszőrzteből és puha aljszőrből áll. Az alapszín a fehér, melyet fekete és barna foltok tarkítanak. A végleges szín általában kétéves korra alakul ki.
TovábbA fehér színű, szálkás szőrzet kb. 5 cm. hosszú, durva fedőszőrből, és rövid, puha, tömött aljszőrből áll. A westie-t, fehér színe ellenére a tenyésztők, kiállítók nem, vagy csak végszükség esetén szokták fürdetni, nehogy a szőrzet elveszítse jellegzetes, kemény tapintását.
TovábbAz ír farkaskutya szőre szálkás, éppen ezért trimmelést igényel. A legnagyobb agárfajta kemény szálú és durva fedőszőre alatt puha aljszőr bújik meg. A legrutinosabb gazdák folyamatosan szedik a szőrzetet, de kiállítás esetén a rendezvény előtt legalább négy héttel el kell végezni a teljes trimmelést.
TovábbA bobtail szőre igen dús. A fedőszőr sűrű és kemény, míg az aljszőr dús és pelyhes. Nagyon érdekes, hogy a bobtail kölykök fehér-feketén születnek, és kamaszkorukra, azaz kb. 9 hónapos korukra alakul ki az ismert fehér-szürke színezet. A bunda közepesen hosszú, a fejen az igen dús bunda gömbölyded hatást kölcsönöz az ebnek.
TovábbA középázsiai juhászkutya nem csak a színezet, de a szőrzet hosszát illetően is nagy eltéréseket mutat. Általánosan elmondható, hogy a fedőszőr durva és egyenes, az aljszőr pedig igen sűrű, dús. A fejen és a lábakon található szőrzet egyenes és rövid, a bőrhöz simuló.
TovábbBelga juhászkutyának nevezzük a groenendael-t, a tervuerent, lakenoist és a malinoist. Színben és szőrtípusban is eltérnek némileg egymástól a fajták. A sportemberek nagy kedvencei, igen jó munkakutyák, ám a munkában az ebek szőrzete is nagyobb igénybevételnek van kitéve, így mindenképp gondoskodást igényel.
TovábbA havanese szőrzete puha, enyhén hullámos, kb. 15 cm. hosszú. Nagyon sok színváltozat megtalálható a fajtánál, lehet bézs, barna, szürke, fekete árnyalatos. A hosszú szőrzet rendszeres gondoskodást igényel, lehetőség szerint legalább hetente kétszer ki kell bontani, a csomókat eltávolítani.
TovábbA selymes, hosszú, puha szőrzet szinte pelyhes, a testre simul, enyhén hullámos. A hossza miatt rendszeres, de legalább heti kétszeri bontást, fésülést igényel. A kefe és fésű használata során ügyelni kell arra, hogy a jellegzetes pelyhesség megmaradjon.
TovábbA puli az egyik legkedveltebb magyar kutyafajta. Szőre nemezes, ami legalább negyedéves ápolást igényel. A fajta kozmetikázásában a fésű és a kefe használata nyugodtan elfelejthető, sőt, tilos!
TovábbElőző interjúnkban egy budapesti kutyakozmetikust faggattunk arról, mennyire divatos itthon az extrém kozmetika, mennyire keresik és kedvelik a gazdák a vad színeket és az új trendeket.
TovábbA nők nagy része kisebb-nagyobb rendszerességgel jár fodrászhoz. Legtöbben csak egy frissítő vágásra, festésre, esetleg szakítás, csalódás után egy klassz új frizuráért. Vannak, akik a könnyen kezelhető, gyorsan elkészíthető, kevés gondozást igénylő frizurát kedvelik, míg egyesek órákat töltenek a tükör előtt a fonatokkal, hullámokkal, csatokkal és egyebekkel.
TovábbA kutyakozmetika lényege az eb kellemes és ápolt kinézete, valamint jó közérzetének biztosítása. Az, hogy maga a kozmetikázás pár percet vagy jó pár órát tart, hogy napi feladat, vagy elég hetente, néhány hetente kivitelezni, attól függ, milyen fajtájú és milyen szőrtípusú kutyája van.
TovábbIsmerős jelenet lehet, hogy a kutyák ismerkedéskor egymás hátulját szaglásszák. Van, aki megdöbben ezen, más viccesnek tartja, de sokan egyáltalán nem értik, miért is van ez. A legtöbb gazda bele sem gondol, hogy ágyában vagy kanapéján heverésző kedvence bizony ragadozó állat. Pedig az.
TovábbA spiccek általában kettős szőrzettel rendelkeznek, azaz a fedőszőrök között többszörös aljszőr bújik meg. Ilyen bundával büszkélkedhetnek még a különféle méretű spicceken kívül a husky, a malamute, a chow-chow és a napjainkban egyre népszerűbb akita.
TovábbA három eltérő méreten (kaninchen, törpe és standard) belül három szőrtípus is elkülönül. Kozmetikai szempontból a rövidszőrű a legkevésbé problémás. A szálkás szőrű egyedek kemény tapintású fedőszőre egyenes szerkezetű, dús aljszőr bújik meg alatta. Igen jellegzetes a dús bajusz, szakáll és a bozontos szemöldök.
TovábbNégy szetter fajtát különböztetünk meg: ír szetter (vörös), vörös-fehér ír szetter, angol szetter (fekete-fehér, narancssárga-fehér, barna-fehér, barna-cser vagy trikolor) és gordon szetter (fekete cser jegyekkel). A szetterek szőrzete selymes, hosszú és zászlós, mindig egyenes vagy kissé hullámos, ne lehet göndör.
TovábbA legismertebb spániel fajták az angol és az amerikai cocker spániel, bár még igen sok fajta létezik a vadász spánielek csoportjában. Az angol cocker szőrzete selymes, egyenes, sima, jellegzetes zászlókkal a test alsó vonalán és a végtagokon, valamint a farkon.
TovábbSzőrtípusától függetlenül minden fajtának szüksége van megfelelő szőrápolásra, az azonban elvitathatatlan, hogy a legkomplexebb gondozást a hosszú szőrű ebek igénylik. Éppen ezért fontos kérdés, hogy a hosszú szőrű fajták gazdái hogyan tehetik könnyebbé és mind a kutya, mind saját maguk számára élvezetesebbé a procedúrát.
TovábbA lábak karbantartása a kutyáknál is fontos. Hosszú, visszahajló karmokkal sétálni a kutyának fájdalmas kaland, de hosszú távon a kutyapedikűr elhanyagolása sérülésekhez, fertőzésekhez vezethet. Az ujjak közötti hosszú szőr is komolyan akadályozhatja a kutya mozgását.
TovábbEgyes fajták, például a basenji, legalább annyira kényesek kozmetikájukra, mint a macskák. Azonban – valljuk be – a legtöbb eb egyáltalán nem bánja még azt sem, ha már bűzös borzra hajaz állapota, sőt, mintha még büszke is lenne rá. Egyszóval: a legkevésbé sem rajonganak a fürdetésért.
Tovább