Senki számára sem kötelező feladat kutyája nevelése. Sőt, kutyát tartani sem kötelező. Ám ha úgy döntött, hogy életét megosztja egy négylábúval, akkor azért és annak tetteiért is felelősséget is vállalt. Nevelés nélkül pedig nem csak a kutya, de a gazda is rosszabb helyzetben lesz.
TovábbKörnyezeti szempontból lényeges a városi kutyák kérdése. Életüket az ellentétek jellemzik. Napközbeni létük nyugodt és csendes, igencsak korlátozott kilátással a környező világra. A benti békével és nyugalommal szöges ellentétben áll a város nyüzsgő, csillogó, zajos világa, az embertömeg és a sok-sok jármű.
TovábbA kölyökkutya nevelésének elsődlegesen a szocializációra és a nem kívánatos viselkedési formák kialakulásának megelőzésére kell fókuszálnia. Ne arra összpontosítson, hogy engedelmességre nevelje az ebet, hanem alapozza meg szocializációját. Ezek a nevelési lépcsőfokok bizony nem felcserélhetők!
TovábbA nevelés és kiképzés hosszútávú és szoros kapcsolatot épít ki a kutya és gazdája között. Egy jól nevelt kutya sokkal aktívabb és kellemesebb családtag. Egy megfelelően szocializált ebbel könnyebb a nyaralás, a parkbéli séta vagy akár egy látogatás a barátoknál, családtagoknál.
TovábbAz általánosan elfogadott javaslat az, hogy a kiskutya ne kerüljön közösségbe addig, amíg oltásait meg nem kapja. Ugyanakkor léteznek olyan kutyaovik, ahol előzetes ellenőrzés, az oltások igazolása után a kölyök részt vehet az órákon.
TovábbEgy gyerek számára sem elegendő fizikai és mentális kihívás, ha leültetik a számítógép vagy a tévé elé, azzal a felkiáltással, hogy játsszon. Legalább ennyire nem elég a kölyökkutyának sem, ha csak úgy "elvan" a lakásban, vagy a kertben.
TovábbA kutyák teljesen másként szocializálódnak, mint az emberek. Jelentős mértékben támaszkodnak szaglásukra és a testbeszédre, valamint részben a hangokra is. Akármilyen hihetetlen is, de maga a szocializációs folyamat már alig egyhetes korban kezdődik.
TovábbMielőtt kidolgozna bármilyen stratégiát egy kölyökkutya szocializálására, fontos tudnia, hogyan fejlődnek a kiskutyák. Ahogy a gyerekek fejlődésének is megvannak a maga szakaszai, úgy a kutyáknál sincs ez másként. Van bébi, totyogós, ovis, kisiskolás, stb. kor, pontosabban ennek megfelelője.
TovábbEgy apró kölyök mindenben a gazdájától függ – így az egészséggondozás, beleértve a paraziták elleni védekezést is, a gazda feladata. Persze, szívünk szerint nem is gondolnánk ezekre a fránya élősködőkre, de tény, hogy a legtöbb kölyök előbb vagy utóbb átesik valamilyen parazitafertőzésen.
TovábbA tavasz az egyik legcsodásabb évszak: az ég kék, a fű elkezd zöldellni, nyílnak a virágok és virágba borulnak a fák. Éledezik a természet, de éledeznek a bolhák is. Még ha nem is látja még őket a gazda, bizony megeshet, hogy a kutya már szenved a bolhák csípéseitől.
TovábbA kutyák rendszeresen kapnak védőoltásokat. Van, amelyik kötelezően előírt, mások pedig csak ajánlott védőoltások. Mit is jelent ez pontosan? Mikor kölyökkutya kerül a házhoz, jó esetben már legalább egy vagy két védőoltással rendelkezik.
TovábbA kutyák születéskor fejletlen immunrendszerrel jönnek a világra. A környezeti ártalmak, a korai fertőzések akár az életüket is veszélyeztethetik. A kölykök passzív immunitása 5-10%-ban az anyaméhen belül alakul ki, az ellenanyagok 90-95%-a pedig az anyatejjel jut az állatok szervezetébe.
TovábbA gazda elsődleges felelőssége kedvence egészségnek biztosítása. Az oltásokkal és a rendszeres állatorvosi ellenőrzéssel sokat tehet ezért. Érdemes összeállítani egy listát, amelyen olyan pontokat sorol fel, melyek az orvosválasztásban és az első látogatáskor sokat segítenek.
TovábbA névhez szoktatás talán ez az egyik legkönnyebb feladat, persze azonnali sikert nem szabad várni. Amikor a kicsihez szól, mondja ki a nevét, és simogassa meg. Így a kutya kellemes érzetet társít a névhez. Később, ha szólítja, és a kölyök felfigyel a névre, dicsérje meg és adjon neki egy kis jutalomfalatot.
TovábbA kutyák megfelelő etetése azonban nem könnyű feladat, még ha annak tűnik is. Nem elegendő egy általunk jónak ítélt táplálék odaöntése az eb elé. Nekünk, embereknek is egyénre szabott étrendre van szükségünk, ugyanígy kutyáinknak is. Ami megfelelő az egyik egyednek, az nem biztos, hogy jó a másiknak.
TovábbAz állatorvos kiválasztása a gazda-lét egyik legfontosabb döntése. Érdemes néhány dolgot szem előtt tartani, mielőtt meghozza a döntést, és kiválasztja a rendelőt, valamint az orvost. Minden kutyának és cicának jár a jó állatorvos és az igényes orvosi ellátás. Az állatorvosok általában ugyanúgy specializálódnak, mint a humán orvosok.
TovábbA legtöbb gazdi kutyája előtt hagyja a vizet, hogy egész nap ihasson, amikor csak kedve tartja, és amikor csak szükségét érzi. De tudja-e, hogy valójában mennyi vízre van szüksége a kutya szervezetének? A vízfogyasztás ellenőrzése segít az egészség megőrzésében, a hidratáltság megóvásában.
TovábbA dobermann története kevéssé sem mondható ősinek. A fajta a múlt században alakult ki, ám ennek ellenére sem találhatók feljegyzések arról, hogyan, milyen fajták közreműködésével született ez a nemes, elegáns ebfajta.
TovábbA legtöbb ember valamiféle rend szerint él. Beosztja idejét, hogy kevésbé legyenek hektikusak a nappalok. A tervezés segít a rutin kialakításában, ez pedig garancia arra, hogy minden fontos dolgot elvégez. Sokan segédeszközt használnak, hogy ne feledkezzenek meg a fontos dolgokról.
TovábbAmikor hazaviszi a kiskutyát, az első nagy örömroham után felmerül a kérdés: mi legyen vele, amíg ebédet vagy vacsorát készít? Hová tegye? Mivel felügyelet nélkül hagyni veszélyes is lehet, hiszen a baj az ismeretlen környezetben egy pillanat alatt megtörténhet a kicsivel, meg kell oldani a dolgot.
Tovább