Tudja, hogy mit akar közölni macskája, amikor dörgölőzik, a bokáját támadja, vagy éppen nekiáll az ölében dorombolva dagasztani? A macskák kommunikációja teljesen más, mint akár a kutyáké. Bár náluk is a non-verbális kommunikáció dominál, mégis mást üzen minden gesztusuk.
10. Dörgölőzés és bökdösés
Minden hosszabb, egymástól távol töltött idő után a macska erőteljes jelzésekkel köszönti gazdáját. Gyengéden a lábához, arcához vagy más testrészéhez dörgölőzik – mindez a szeretet és a hűség jelzése. Gyakran megfigyelhető, hogy a cica a fejével szinte bökdösi gazdáját, ez is birtoklási vágyának jelzése. A macskák ugyanis a homlokukon illatmirigyekkel rendelkeznek, a bökdösés által elhelyezett, más macskák számára jól felismerhető szag azt jelzi, az illető személyt vagy az adott tárgyat a másik macska bizony már birtokba vette.
9. A boka megtámadása
Macskatulajdonosok gyakran tapasztalják, hogy a szobán áthaladtukban kedvencük szinte minden átmenet nélkül megtámadja a bokájukat. A macskák általában lesben várják a zsákmányt, ráugranak és „legyőzik”. Nos, ugyanezt játsszák a gazdi bokájával is. Ne szidja le a fájdalmas cselekedetért, hiszen ez ösztönös az állatnál, a túlélés alapvető feltétele a vadon élő macskáknál. Mindez korántsem jelenti azt, hogy kedvence ne szeretné, és ne vágyna az ölébe egy kis simogatásért.
8. A drapériák gyilkosa
Nehéz megmondani, pontosan mikor alakult ki a macskákban az olthatatlan vágy a függönyök és egyéb drapériák iránt. Valószínűleg még nagyon régen.
Az viszont tény, hogy nincs macska, mely ellen tudna állni a lelógó függönyöknek, terítőknek, szalagoknak, zsinóroknak, de akár a szőnyeg rojtjainak.
Nem kell kétségbe esni, apró praktikákkal könnyen leszoktatható kedvence erről.
7. Dagasztás
Kedvence elégedettségének biztos jele a dagasztás. Ezt akkor figyelheti meg, amikor kedvence az ölébe mászva mancsait a lábához nyomva olyan mozdulatot végez, mint amikor egy ember tésztát dagaszt. Látszólag a legkényelmesebb elhelyezkedési lehetőséget keresi, miközben dorombol, fejét dörgöli. Ez a viselkedés mindig a szeretet jele.
6. Oldalugrás
Első látásra ijesztő lehet ez a nonverbális jelzés, de ne ijedjen meg, ha először találkozik vele. Gyakran megfigyelhető ez a mozdulat fiatal, játékos cicáknál. Először a macska égnek mereszti farkát, lábai feszesen nyújtottak, majd hátát begörbíti, teste oldalra ível és a célszemély irányába ugrik. Mindez igen ritkán agresszív mozdulat, sokkal inkább felhívás a játékra.
A legjobb, amit tehet, hogy alkalmazkodik a cica-etiketthez, azaz négykézlábra ereszkedik és beszáll a játékba.
5. A kavargó víz imádata
A legtöbb gazdi a macska vizes tálját mindig teletölti friss ivóvízzel. Ám valami rejtélyes oknál fogva a cica előbb keresi fel a ház összes többi, vizet rejtő részét, legyen az a virág alatti locsolóvíz, az algás esővíztároló, a vécé vize, vagy akár a kölnivíz. A tiszta ivóvíz csak az alternatív lehetőségek megízlelése és elfogyasztása után jöhet szóba, de akkor sem csak úgy, egyszerűen.
Megfigyelheti, hogy kedvence előszeretettel mancsol bele a vizes tálba, egészen addig, amíg a folyadék el nem kezd mozogni, örvényleni.
A macskák ugyanis egyszerűen imádják, ha még a vizük is mozog. Ami még ennél is izgalmasabb, az a gazdi poharában levő folyadék, akár mozog, akár nem.
4. Az utálatos kaparás
A kaparás teljesen természetes macskaviselkedés. Ne próbálja megakadályozni, mert csalódott lesz. A macskák számára ez a legösztönösebb és alapvető módja a karmok koptatásának, de a cicák közötti kommunikáció egyik legfontosabb módja is. A jó hír, hogy a kaparás okozta károkat minimalizálni lehet. Érdemes kéthetente levágni a macska karmait, no és persze berendezni a lakást kedvence számára megfelelő kaparófákkal és macskabútorokkal.
3. Gyilkos kíváncsiság
Minden macska hihetetlen módon kíváncsi. Ez tartja őket karban a napi hat-hét alvás között. Ám a kíváncsiság gyakran bajba is sodorhatja a cicát. Persze a szappanbuborékokra vadászó macska nagyon mókás, de egy rossz mozdulat és a vízzel teli kádban landol. A frissen vágott karácsonyfa illatának sem nagyon tudnak ellenállni a macskák, és győzelemként élik meg, ha fel tudnak rá mászni. Ám a fa könnyen borul…. A legjobb megoldás, ha kedvence kíváncsiságát sok-sok játékkal, és közösen eltöltött játszadozással elégíti ki.
2. Hátborzongató ajándékok
Ajándékot adni és kapni is fantasztikus érzés. Kivéve, ha ez az ajándék egy halott, vagy haldokló állat. A macskák azonban ösztönösen imádnak vadászni, ragadozó állatok. Így hát ennek következményeként a szeretett gazda előbb vagy utóbb, de megkapja a maga hátborzongató ajándékát. Még a legjobban táplált, kijáró macska is visz haza hébe-hóba egy-egy egeret vagy madarat.
Mikor cicáját elkapja a harci láz egy kis zsákmány láttán, a történés vége, hogy megdicsőült pofával leteszi a gazdi elé, mintegy jelezve: „légy hálás, szívesen adom!”.
1. Dorombolás
A macskakedvelők számára a legnagyobb boldogság, ha kedvencük mélyen, hangosan dorombol nekik, miközben átengedi hasát vagy állát egy kis vakargatásra. Azonban a cicák sok más ok miatt is dorombolnak. Bár legtöbbször az elégedettséget jelzi a dorombolás, máskor azonban fájdalomcsillapító céllal űzik, ha társuk sérült. A dorombolásnak legfontosabb szerepe az anyaállat és kicsinye között van. Az újszülött kiscicák már első napjaikban képesek dorombolni, ez segít az anyjukhoz való kötődés kialakításában és az alomtársak nyomon követésében.