Mielőtt a kiscicát összeismertetné a már a a családban élő más macskákkal, kutyával, esetleg kisbabával, kisgyermekkel, ellenőriztesse a kölyköt az állatorvossal. Nagyon fontos, mind a családtagok, mind a cica szempontjából, hogy az állat parazitamentes és egészséges legyen, megkapja a szükséges védőoltásokat. Mindezek után is vannak olyan szabályok, vagy inkább jó tanácsok, melyeket érdemes betartani, megfogadni, mielőtt az ismerekedésbe belevágnak.
- Hagyja, hogy a macskák megismerjék egymás illatát, mielőtt először találkoznának. A takarók cseréje, a cicák ugyanazon kefével való szőrápolása, vagy akár ugyanazzal a ronggyal való átdörgölése is segíthet ebben.
- Amikor még zárva van az ajtó a két macska között, kínálhat nekik játék alternatívát. Helyezzen az ajtó mindkét oldalára egy-egy játékot, és kösse össze őket spárgával vagy cipőfűzővel. Így már el tudnak kezdeni egymással játszani úgy, hogy azért biztonságosan elkülönítve vannak.
- Pár nap után hagyja, hadd lássák meg egymást, de még ne kerüljenek fizikai kontaktusba. Ehhez elég, ha kinyitja az ajtót, de csak egy röpke időre, hogy esélyük se legyen ki- vagy bemenni.
- Kínálja ugyanazokat a finom falatokat az ajtó két oldalán jó pár napig, amÍg meg nem szokták, és a másik macska látványát össze nem kapcsolják a finomsággal.
- Pár nap után a már korábban ott élő macskát vagy macskákat tegye egy zárt szobába, és hagyja, hogy a jövevény felfedezze a lakást. Néhány napig hagyja ezt, nagyjából napi egy óra kalandozás épp elég.
- Amikor úgy érzi, nem zavarja őket a másik macska jelenléte, engedje, hogy felügyelet mellett ismerkedjenek. Az ismerkedési időt szabja rövidre, és napról napra fokozatosan növelje. Ha bármelyik macska részéről agresszivitást tapasztal, azonnal zárja őket külön újra, és kezdje előről a szoktatást.
- Ne büntesse vagy fegyelmezze a macskákat, ha ellenségeskedést tapasztal. Egyszerűen csak zárja külön őket.
- Sem a büntetés, sem a bántalmazás nem megfelelő módszer, csak félelmet vált ki belőlük, és bizalmatlanná válnak egymással és a gazdával szemben is.
- Ha egymás jelenlétében nyugodtak és békések, jutalmazza meg őket. A barátsághoz bizalom kell, az pedig csak az idővel alakul ki.
A kiscica sokban hasonlít a kisbabára
- A kiscicák nagyjából négy hónapos korukig fokozott felügyeletet igényelnek. Nagyon fontos a biztonságos, védett hely.
- A kiscicák könnyen belegabalyodhatnak a vezetékekbe, függönyzsinórokba, de lenyelhetnek apró tárgyakat, stb.
- Mindig maradjon a közelben, amikor a gyerek a kiscicával játszik. Nagyon fontos mindkettőjük felügyelete a komoly sérülések elkerülésére.
- Fontos, hogy sokat vegye kézbe a kiscicát, és gyengéden bánjon vele. Szintén lényeges a figyelem, akárcsak a nyugodt, békés pihenés lehetősége.
- Hagyja, hogy a kiscica nyugodtan és minél kevesebb stresszt átélve ismerkedjen a családtagokkal és a család más állataival.
- Minél gondosabb és fokozatosabb is ismerkedés, annál biztosabb, hogy az állatok, de a gyerekek és a kiscica is egy életre szóló barátságot kötnek.
A játékterápia mindenki számára előnyös
- A macska sok mindenben haosnlít vad őseire, és nagy testévreire, az oroszlánokra és a tigrisekre is.
- Viselkesdését nagy mértékben meghatározzák ösztönei, és az emberrel való kapcsolata is.
- A vadászat nagyon fontos tevékenység, mely egyben játék is a macska számára.
- Napi kétszeri, minimum tíz perces közös játék már kielégíti a cica igényét.
- A játék segít a vad vagy féktelen cica felesleges energiáinak levezetésében, mégpedig pozitív módon.
- A félénk cica számára a játék segítséget nyújt a társas kapcsolatok építésében, a lusta macska számára pedig jó mozgáslehetőség-
- Nem utolsó sorban a játék fontos eszköze a gazda és a cica közötti jó kapcsolatnak.
Mi nyugtatja meg a cicát?
- Az ismerős illatok, különösen a saját illata, és a kedvenc játák szaga
- A gazda hangja – a normális tónusnál kissé magasabb hang megnyugtató, míg a mély félelmet kiváltó
- Gyengéd kozmetikázás vagy masszázs
- A változatlan napi rutin
- Ismerős, megszokott környezet
- Játék a gazdival
- Jó kaja és napsütötte ablak