A természet „védelmi rendszerekkel” látja el az állatokat, így a békákat is. A varangyok testváladéka például erős toxint tartalmaz, mely, ha a macska szájával vagy szemével kerül kontaktusba, bizony pillanatok alatt komoly tüneteket okoz.
TovábbA macskamenta az évelő menta család hétköznapi neve. Ez a növénycsalád Európában őshonos. A macskákra általában hihetetlen hatást képes gyakorolni a menta. Dörgöli, belehempereg, bökdösi, perceken át élvezkedik, ha mentát érez.
TovábbNem meglepő egy gazdának, pusztán tényszerű: az állatok nem tudják elmondani, ha valami bajuk van. Egyetlen megoldás van: figyelni a jeleket, bízni az ösztönökben, és amint valami változást észlel a kutya vagy a macska viselkedésében, akkor fokozottabb figyelemmel kell lenni.
TovábbAz emberek legtöbbje egyáltalán nem tudja, hogy a macskák hogyan mutatják ki érzelmeiket. Nem ismerik a jeleket, épp ezért sokszor teljesen tévesen zárkózott állatoknak hiszik a cicákat. Pedig ez nem így van! A macskák nagyon finom jelekkel mutatják érzelmeiket, teljesen másként, mint a kutyák.
TovábbA klikker használata bizonyítottan könnyebben elsajátítható és a hatékonyabban működik, mint a parancsszavakon alapuló tanítás. Nem kell aggódni, a macskát is le lehet szoktatni a nekünk nem tetsző, a gazda számára elfogadhatatlan viselkedésről, hiszen a macskák igen intelligens állatok.
TovábbA gyönyörű macskaszemek rendszeres ápolást igényelnek. Reggelente illik az ő szemükből is kimosni a csipát, megelőzendő az irritációt. Mindig tiszta vattapamacsot használjon mind a két szemre és a belső saroktól a külső szemzug felé haladva törölje át.
TovábbSokszor érkezik kölyökkutya olyan családba, ahol már élnek más állatok. Az, hogy ez mennyire okoz majd problémát, nagyban függ attól, milyen faj él régebben a lakásban. Érthető módon a halak nem túlzottan jelentenek gondot, ellenben a madarak, rágcsálók és macskák bizony kevésbé fogadják szívesen az új jövevényt, valamint a gazdának is fel kell készülnie esetleges apróbb problémákra.
TovábbA liliom csodás virág, viszont hihetetlenül mérgező a cicákra, melyek, ha a növényt megrágják és lenyelik, komoly, általában végzetes veseelégtelenséggel fognak küzdeni. A növény minden egyes része, de még pollenje is mérgező, akár egyetlen apró harapás is végzetes lehet az állat számára.
TovábbA megfelelő táplálkozás elengedhetetlen az állat jólétéhez. Lehet, hogy azt gondolja, tökéletesen megfelel az emberi eleség is a cicának, ráadásul sokkal kényelmesebb is, álljon ellen a kísértésnek. Nekik közel sem azokra az élelmiszerekre van szükségük, mint nekünk.
TovábbA macskák különféle hangadások által kommunikálnak: nyávognak, dorombolnak, sziszegnek, morognak, vagy akár sikoltoznak. A hangok négy interakciós csoportba sorolhatók: agonista, szexuális, anya és kölyke, macska és ember kommunikációja.
TovábbMindig nagy kérdés. hogyan kell megismertetni a kiscicát a családban élő kutyával, ha az még soha életében nem élt együtt macskákkal. Ugyanez a kérdés persze fordítva is igaz, azaz ha a cica került előbb a családba, majd utána érkezik egy kiskutya.
TovábbA macskák között eleve fennálló agresszió jelentősen növekedhet, amikor új macska kerül a már összeszokott macskacsaládba. Ez teljes mértékben független fajtától, nemtől és kortól, de ha az állatok nincsenek ivartalanítva, az csak bonyolítja a helyzetet.
TovábbA macska több ezer évvel ezelőtti háziasítása óta bizony sokat változott a faj, és a legtöbb mai cica már képtelen egymaga elvégezni kozmetikáját, különösen nem, ha beteg, öreg, elhízott, vagy nem olyan klimatikus körülmények között él, mint ahol kitenyésztették.
TovábbAzok a cicák, melyeket kölyökkorban nem megfelelően szocializáltak, általában gyanakvóak az emberekkel szemben, sőt, sokszor kifejezetten félnek. Ha nem voltak eleget kézbe véve, simogatva, fogdosva, akkor az emberi érintésre vagy akár csak közelségre is harapással és karmolással reagálnak.
TovábbHa megkérdezné a cicáját, mit gondol az alomtáljától, vajon mit mondana? A macska stressz- szintjét úgy tudja a leghatásosabban csökkenteni, ha számára megfelelő környezetbe helyezi az alomtálját. Célszerű kicsit imitálni a külső környezetet akár a megfelelő formával, akár az alom illatával.
TovábbAmikor új cica kerül a házhoz, sok gazdi aggódik, nehogy valamiféle betegséget vigyen be a már ott élő macska vagy macskák közé. Fontos, hogy az új jövevény már oltott legyen a lehető legtöbb betegség ellen. Persze ez a cica korától is függ, de a kornak megfelelő oltások elengedhetetlenül fontosak.
TovábbMielőtt beszerezne egy újabb házi kedvencet, legyen az kutya vagy cica, tegye fel magának a kérdést, miért akar még egy négylábút? A két állat nem természetszerűen jár ugyanannyi munkával vagy gonddal, mint egy. A második állat is kér az idejéből, energiájából és bizony többletköltséget is generál.
TovábbAhhoz, hogy a sikeres ürítésért meg tudja jutalmazni a cicát, logikusan ott kell lennie, amikor az esemény megtörténik. Ehhez szükséges, hogy tudja, mikor kerül sor az alom használatára. Ehhez ismernie kell macskája napirendjét, amelyre jó eséllyel ön szoktatta, mégpedig apró cica korától kezdve.
TovábbAmikor egy macskával kapcsolatos problémát akar megoldani, fontos, hogy realista legyen és türelmes. Ha megengedi, hogy az ön által megszabott határokon túllépjen, csalódott lesz, hogy nem felel meg az elvárásoknak. A korlátok és határok nem azért vannak, hogy átjárhatók legyenek.
Tovább