Amikor a nyári hónapokban igencsak felkúszik a hőmérő higanyszála, a cica bizony ugyanúgy szenved, mint a gazdája. Ráadásul ugyanolyan veszélyek is fenyegetik: szívproblémák, hőguta, légzési nehézségek, kiszáradás veszélye.
Mivel a nyári kánikula nem hirtelen és váratlanul köszönt be, hanem minden évben várható, így a gazdának lehetősége van felkészülni rá, és előkészülni arra, hogyan tudja hűteni kedvencét is.
Mit NE tegyen?
- NE hagyja a macskát lezárt kocsiban. Még akkor se hagyja benn, ha csak pár percre száll ki. Az autó belsejében a hőmérséklet igen gyorsan, akár másodpercek alatt is nagyon magasra emelkedik, sokkal melegebbre, mint a kinti hőmérséklet. Attól, hogy az ablakokat kicsit lehúzva hagyja, még nem fog lehűlni az autó belseje.
- NE feledkezzen meg a friss vízről. Tegyen több tányér friss vizet, a lakás különböző pontjaira, és ügyeljen arra, hogy az állat eleget igyon.
- NE nyírja le a cica bundáját. A macska bundája bizonyos mértékig védelmet nyújt a napégés ellen. A világos szőrű macskákat azonban óvni kell a napsugárzástól, akárcsak a szőrtelen fajtákat. A fülek, az orr hegye ezeknél az egyedeknél különösen érzékeny pont, mely ha leég, könnyen bőrrák alakulhat ki.
- NE zárja ki a macskát és ne kösse ki vagy tegye kinti ketrecbe. Még ha úgy is gondolja, az árnyék majd megóvja a cicát, amíg a kerti kifutóban legelészik, a nap gyorsan továbbhalad, és ahol korábban árnyék volt, ott tűző napsütés lesz.
- NE vegye félvállról a hőguta jeleit. Mik ezek a tünetek? Lihegés, nehézlégzés, igencsak felgyorsult szívverés. A cica dülöngélve mozog, nyálkahártyája a megszokottnál jóval vörösesebb. Ha a fenti tünetek bármelyikét észleli, azonnal tekerje az állatot vizes törülközőbe és induljon vele az állatorvoshoz.
Ha el akarja kerülni a bajokat, fogadja meg a következő tanácsokat, és tartsa „hűvösön” cicáját.
Mit tegyen?
- Hűtse a lakást, házat, amennyire csak tudja, mielőtt munkába indulna. Kora hajnalban, mikor még friss a levegő, szellőztessen ki alaposan. Ha van légkondicionáló, hagyja bekapcsolva. Húzza el a sötétítő függönyöket.
- Ha nincs légkondicionáló, tegyen az ablakba egy ventillátort, és hagyja, hogy keringesse a levegőt anélkül, hogy a kinti meleget „beszívná”.
- Tegyen a fagyasztóba kis műanyag edényeket, vízzel töltve éjszakára. Napközben rakja ezeket a cica alvóhelye köré.
- Fagyasszon le egy üveg vizet, és tegye ezt a cica ágyába, jól becsomagolva.
- Ha lehetséges, és van pincéje, hagyja, hogy a cica lemenjen.
- Fontolja meg, hogy a cicát napközben a fürdőszobában tartja. A macskák kifejezetten szeretnek a hideg csempére, mosdóba feküdni.
Az elkerülhetetlen autózásokat tegye elviselhetővé a macska számára
- Ha a cicával együtt kell elutaznia, utazzon éjjel és/vagy hajnalban, amikor hűvösebb az idő.
- Ha van az utóban légkondicionáló, kapcsolja be, és ügyeljen, hogy a levegő elérje a cica szállítódobozát is.
- Tegyen egy nedves törülközőt a szállítódobozra, ha napközben kell utazniuk.
- Legyen mindig kéznél egy permetezős flakon, vízzel töltve. Így bármikor meg tudja nedvesíteni a macska szőrét, ha szükségesnek látja.
- Akassza a hordozó ajtajára a táptartó edényeket és töltse meg zúzott jéggel.
- Szerezzen be a szállítódoboz ajtajára szerelhető, elemes ventillátort.
Szervezés a meleg napokon
- Az etető és itató edényt olyan helyre tegye, ahol nem éri nap. Tegyen jeget a vizes tálba, így hosszabb ideig hideg marad.
- Csökkentse a mozgás a minimumra. Kánikulában ne ösztönözze a cicát játékra.
- Figyelje intenzívebben a cicát, ha tombol a kánikula. Ha lehet, valaki napközben is ellenőrizze, van-e friss vize, és rendben van-e a macska. Ha egész napra el kell mennie, kérjen meg egy szomszédot, aki időnként ellenőrzi az állatot.
Ha negyven fok körül mozog a higanyszál….
- Szerezzen be önitatót a cicának és tegyen bele néhány jégkokát, hogy sokáig hideg maradjon a víz.
- Szerezzen be lakásba is szerelhető párakaput, és kapcsolja be, hogy a macska lehűthesse magát. Extrém melegben a gazdinak sem árt egy kis hűsölés.
A nagy nyári meleg mindenki számára stresszes. Ám ne felejtse, az állatok nagy mértékben függenek gazdáiktól, nekünk kell gondoskodnunk biztonságukról és egészségükről.