Sokszor úgy tűnik, mintha a cica farka külön életet élne. Akarva vagy akaratlanul is tudja irányítni az állat a farok mozgását, hiszen ez a testrésze izomzatból, szalagokból, inakból és idegekből áll. Sok gazdit érdekel a kérdés, hogy vajon egyes szituációkban a farok mozgása mennyire szándékos, vagy éppen mennyire akaratlan mozdulat.
És hogy ez miért fontos? Nos, azért, mert annak megértése, hogy a macskák hogyan irányítják a farkukat, és mit jelentenek egyes farokmozgásaik, segíthet annak megállapításában, hogyan érzi magát az állat, valamint ez az egyik legjobb visszajelzés kedvence pillanatnyi hangulatáról.
A cicafarok csodája
A farok a gerincoszlop meghosszabbítása, mely számos csigolyából épül fel, ráadásul igen sok idegvégződés és izom is található a farokban, mindez pedig lehetővé teszi, hogy a cica ne csak érezze a farkát, hanem hangulatának megfelelően irányítottan mozgassa is, így jelezve ha például izgatott vagy szorong.
Kommunikációjuk fontos eleme a nyávogás mellett a farok mozgatása is. Mivel a macskák nem tudnak beszélni, így a gazdával is csak a maguk sajátos, nyávogó hangján tudnak közölni dolgokat, emellett pedig kiemelten fontos a nonverbális jelek, azaz a testbeszéd figyelése. A jó hír, hogy a sok-sok testbeszéd elem közül a farok mozgása a legkönnyebben észrevehető és beazonosítható.
Hogyan irányítja a cica a farkát?
A macska farka tehát a gerinciszlop szerves része, és bizony, hossza a test hosszának majdnem egyharmada. Nagyjából 24 csigolya alkotja, ám a csigolyák közötti kapcsolat sokkal gyengébb, mint más állatok, vagy akár az ember esetében – ennek köszönhető az állat legendás ruganyossága. A farokcsigolyákat borító sacrocaudalis izmok adják meg az állat különleges képességét az egyensúly fenntartására, valamint arra, hogy jelezzék a macska hangulatát és szándékait. A farok működését az agyba küldött idegimpulzusok irányítják, amelyek a cica érzelmi vagy fizikai állapotának megfelelően mozgatják a farkat, amely azután az izmokat is mozgásra utasítja.
Akárcsak a kutyák, a macskák is érzelmeiknek megfelelően mozgathatják a farkukat, ám tévedés azt hinni, hogy ez esetükben ugyanazt jelenti, mint a kutyáknál. A legtöbb ember azt gondolja, hogy a kutya csak akkor csóvál, ha örül. Bár tény, hogy leggyakrabban ez így van, ám sosem árt az egyéb testbeszéd jelekkel kontextusban vizsgálni minden csóválást. Különösen igaz ez a cicáknál, akik korántsem az öröm érzését jelzik a farok mozgatásával, sőt!
Mivel az összes szalag, az inak, a csont, minden izom és ideg szerepet játszik abban, hogy macska hogyan szabályozza a farkát, ezért nagyon kell vigyázni erre a testrészére is. Ha bármely ideg, ín, szalag megsérül, sérül a farok mobilitása és ezáltal az állat kifejező, valamint egyensúlyozó képessége.
A macska farkának mozgatása két alapvető módon történik:
Akaratlagos
Ilyenkor a cica teljes mértékben tisztában van azzal, hogy mit csinál a farkával. Leginkább olyankor látható ez, amikor szabadon csapkodja a farkát, általában olyan tevékenység alatt, amely izgalomba hozza, például etetés vagy játék közben. Az állat a hangulatának megfelelően szabályozza a farok mozgását, legyen az érzelmi vagy fizikai állapot, például akár fájdalom.
Akaratlan
Akaratlan farokmozgás általában olyankor látható, amikor az állat mélyen alszik, és álmában csapkod a farkával, vagy csak lassan mozgatja azt. Ilyenkor álmodik, amely bizonyos hangulatot vált ki belőle. Esetenként megfigyelhető akaratlan farokmozgás reflex-szerűen is, például amikor a cica hirtelen megijed és anélkül mozgatja a farkat, hogyszándékában lenne és észrevenné.
Miért mozgatja a macska a farkát?
A farok mozgatásának a fő oka a kommunikáció. Nem csak önkéntes jelzése a hangulatnak és annak, hogyan érzi magát az állat, hanem segít neki kommunikálni más macskákkal, de emberekkel, kutyákkal is. A testbeszéd kulcsfontosságú az állatok kommunikációjában. Megesik időnként, hogy a cica egyszerre nyávog és mozgatja a farkát, azaz egyszerre használja a verbális és nonverbális kommunikációt, leginkább olyankor, ha izgatott vagy stresszes.
Mit jeleznek a különféle farokmozgások?
A cica farokmozgása jó jelzést adhat arról, hogy érzik magát. Minden mozdulat precíz és céltudatos, kivéve amikor alszik az állat.
- A boldog és magabiztos macska ellazult helyzetben kissé billegteti a farkát úgy, hogy annak hegye némileg meggörbül. Ez azt mutatja, hogy boldognak és izgatottnak érzi magát. A farok észrevehetően csóvál, miközben kedvenc játékával játszik.
- Amikor a cica nyugodtnak és álmosnak érzi magát, finoman csapkodja a farkát, miközben kényelmes helyén ellazultan hever.
- Amikor mereven előre-hátra mozgatja lassan a farka hegyét, akkor lehet, hogy valami a környezetében felkeltette a kíváncsiságát. Ugyanez a mozdulat figyelhető meg akkor is, ha valami zavarja a környezetében, például hangos zaj, idegen emberek, esetleg állatok, netalán valamely másik, a családban élő állat zavarja.
- Amikor a macska üdvözli a gazdát, vagy valamilyen emberi interakciót keres, akkor a farka egyenesen felfelé mutat, a hegye pedig előre görbül és lassan mozgatja.
- Amikor a cica magabiztos és nyugodt, gyakori, hogy a farkát magasan a levegőben tartva, enyhén a hátára ívelve sétál. Ilyenkor boldog, és elég kényelmes számára a helyzet ahhoz, hogy szabadon mozogjon és felfedezze a körülötte zajló tevékenységeket.
- Előfordulhat azonban, hogy az ijedt macska farka is mereven feláll, sőt, a szőrt is felborzolja rajta. Ilyenkor nem mozog a farok, és mindez azt jelzi, hogy valami igencsak kellemetlen számára a környezetében. Az álalt igencsak éber és erősen figyel. Gyakran látható ez a faroktartás olyankor, amikor ismeretlen macska vagy kutya kerül az állat közelébe, ezért fenyegetve érzi magát.
- Mivel egyes macskák akkor csóválják a farkukat, ha rosszul érzik magukat vagy fájdalmat éreznek, érdemes figyelni egyéb viselkedési jegyeit is, és ha rendellenesen viselkedik, elbújik, akkor nem árt megmutatni állatorvosnak.
Érdekes tények a macskák farkáról
- Azok a macskák, amelyek farok nélkül születne, valójában nincsenek híján a faroknak. Van egy kisebb, pár csigolyából álló farokcsonk, melyet szintén tudnak mozgatni. Persze ez közel sem olyan látványos, de azt jelzi, hogy mennyire fontos a farok a kommunikáció szempontjából. Ugyanez igaz azokra a cicákra is, melyek sérülés vagy baleset miatt farok amputáción estek át.
- A cica farka segíti az állat egyensúlyát és koordinációját, ezért olyan mozgékony.
- A faroksérülések maradandó károsodást okozhatnak. Mivel a macska farka a gerincéhez kapcsolódik, a sérülések szerepet játszhatnak az állat mobilitásában. Mindenképp meg kell vizsgálnia az állatorvosnak, hogy mennyire súlyos a sérülés, és nem sérült-e a cica valamely gerinccsigolyája, esetleg idegrendszere.
- A macska csontjainak körülbelül 10%-a a farkában található, amely általában 19-24 csigolyát tartalmaz.
- Bár a farkát csóváló kutya leggyakrabban a boldogság egyértelmű jele, a macskáknál ennek éppen az ellenkezője igaz.
Csoda
Lenyűgöző felfedezés, hogy egy macska milyen mértékben tudja irányítani a farkát, ám ezáltal mi, gazdik pontosan láthatjuk, milyen a cica érzelmi állapota. Ez különösen akkor hasznos, ha szeretnénk felmérni, hogy egy adott helyzetet, tevékenységet mennyire élvez az állat, vagy éppen mennyire zavarja, bosszantja az. A farok mozgásának megfigyelése abban is segít, hogy minél jobban megérthesse a cica nonverbális kommunikációját és adott esetben felismerhesse, ha baj van.