Az aranyló ősz, a fákról csendesen hulló levelek, a nap varázslatos fénye, a színek orgiája csodálatossá tudja tenni az őszt, különösen az indián nyár napjaiban. Ez optimális időszak a hosszú sétákhoz és a hangulatos estékhez. De az ősz egyúttal nagyon változó évszak is.
Annak ellenére, hogy korán sötétedik, este már hűvös van, sőt, akár talajmenti fagyok is lehetnek, a nappalok általában még mindig melegek. Vannak napok, amikor az ősz a kellemetlen oldalát mutatja, jön a köd, eső vonul végig az országon, itt-ott fagy is megérkezhet. Ilyenkor bizony a piszkos mancsok és a nedves, ázott szőr nem ritka.
Kutyaruha – kell vagy sem?
Ősszel gyorsan hidegre fordulhat az idő, vagy bár nem olyan alacsony a hőmérséklet, de a szél és az eső miatt kevesebbnek érezzük. Nincsenek ezzel másként a kutyák sem. A legtöbb kutya számára a szőrzet ideális védelmet biztosít a hideg ellen, azonban ha azonban kevés aljszőrzettel rendelkező kutyája van, vagy olyan, amelynek rövid, vékony a bundája, érdemes átgondolni a megfelelő kutyaruházat beszerzését.
Az is előfordulhat, hogy az eb bundája még nincs felkészülve a hideg, nedves időjárásra, az immunrendszere pedig ilyenkor különösen érzékenyen reagál. Főleg idősebb és beteg kutyáknál a szőrzet váltása lelassulhat, de az apró kölyökkutyák hőszabályozása sem tökéletes még. A nagyon kicsi termetű, alacsony növésű kutyák általában a talajmenti fagyokkal bírkóznak meg nehezebben. A könnyű kutyaruházat, például esőkabát, pulóver ezekben a helyzetekben segíthet. Vannak azonban fajták, amelyek esetében a kutyaruha többet árt, mint használ.
Az otthon, az autó tisztasága
Az őszi esős időben egyetlen mancs sem marad szárazon – a kosz és a nedvesség, a sáros foltok elleni küzdelemre bizony jól fel kell készülni:
A lakás, a ház
- Az ajtó előtti szőnyegek, lábtörlők segítenek az első nedvesség felszívásában. Tanítsa meg a kutyának, lehetőleg még a rossz idő beköszönte előtt, hogy séta után pár másodperce meg kell állnia a szőnyegen.
- Egy nedvszívó törülköző mindig legyen kéznél, hogy gyorsan meg tudja törölgetni az eb mancsait, és ha kell a szőrét, még a lakásba lépés előtt.
- A kutya ágyába tegyen plusz mosható takarót vagy szőnyeget. Ezek védik a pihenőhelyet a nedvességtől, és szükség esetén gyorsan kimoshatók.
- Ha az eb túl viharosan rohan be a folyosóra, és ott rázza meg magát alaposan, akkor a rongyok és a felmosás csak korlátozottan segít. Jó megoldás lehet a bejárati területen mosható fal- vagy tapétavédő felhelyezése.
Az autó
- A kutyák autóban történő szállításának legtisztább és legbiztonságosabb módja, ha az eb szállító dobozban utazik. A további védelem érdekében nedvszívó takarókat vagy szőnyegeket lehet ezekbe is teríteni.
- A hátsó ülésen vagy a csomagtartóban, doboz nélkül történő szállításkor, ha a kutya biztonsági övvel van rögzítve, érdemes az egész ülést vagy a csomagteret vízálló takaróval fixen leteríteni.
- Mielőtt beszállnának az autóba, minden esetben törölje át a kutya szőrét és mancsait egy jó nedvszívó képességű törülközővel. Ha csak egy törülköző van kéznél, kezdje az állat fejénél, majd dörgölje át a bundát és végül a mancsokat.
Biztonságban az utakon
A láthatóság életet menthet! Ne feledje, hogy sötétben is kell vinni a kutyát sétálni, és reggel később kel fel a nap, este viszont hamarabb sötétedik. Az eső és a köd szintén korlátozza a látást. Az autósok is nehezebben figyelnek ilyen időjárásban, több mindenre kell fókuszálniuk.
A fényvisszaverőket ebben az időszakban nem csak a gazdi kabátjára kell rögzíteni; ugyanis a kutyákat gyakran figyelmen kívül hagyják kisebb méretük miatt.
Még ha a kutya pórázon van is, érdemes fényvisszaverőt tenni a nyakörvére, vagy akár a kutyaruhára, ha hord ilyet. Zord, sötét,. ködös időjárásban nem túl jó ötlet az utak közelében póráz nélkül hagyni a kutyát. A világító nyakörvek és pórázok, fényvisszaverő kellékek, kabátok segítenek abban, hogy jobban látható legyen az eb, így megóvhatják az életét.
Az erdő, mező veszélyei
1. A vadon élő állatok
Nem csak a közúti forgalomban van szükség különös óvatosságra, de az erdőben, a mezőn is. A korai szürkület és főleg az időjárás változása miatt más időpontban vonulnak a vadon élő állatok, mint ahogy nyáron a túrázók megszokhatták. A szarvasok, mezei nyulak és társaik nem a mi óránk szerint élnek, így ügyelni kell arra, nem kerül–e például a séta útjába egy vonuló szarvascsorda.
A vadászni szerető kutya orra nedves időben gyorsabban fel tudja venni az illatot. Ha egy pillanatra nem figyel oda a gazdi, máris eltűnik az erdőben, a szag után indulva.
Persze lehet, sőt, kell is menni sétálni, de érdemes esetleg lecserélni a normál pórázát egy sokkal hosszabb nyomkövető pórázra, így nagyobb szabadságot élvezhet az eb.
2. Erdei gyümölcsök, gombák okozta mérgezések
Vannak kutyák, melyek számára a fenyőtoboz, a makk, a gesztenye és más erdei termések, gyümöcsök kiválóan rágható játékok. A diófélék, a bogyók és a gombák szintén népszerűek a a körükben, ám nem árt vigyázni, mert nagyobb mennyiség veszélyes lehet.
Nem minden növény, termés és gomba fogyaztható biztonsággal a kutyák számára sem, a végeredmény pedig emésztési problémák vagy mérgezés lehetnek. Száj-, nyelőcső- vagy bélsérülések, valamint bélelzáródások is előfordulhatnak, ha az emésztőrendszerben elakad a földről felszedegetett nasi.
A séták, túrák során tehát ügyelni kell arra, hogy a kutya ne egyen erdei bogyókat vagy gombát, inkább kösse le a figyelmét játékokkal, a parancsszavak gyakorlásával.
Nem árt ismerni a mérgezés tüneteit. Ezek lehetnek: hasi fájdalom, hányás, hasmenés, fokozott nyáladzás, neurológia tünetek (görcsök, remegés). Ha ilyet tapasztal az erdei séta után, és gyanítható, hogy valamit felevett a kutya, mielőbb vigye el az állatorvoshoz.
Az őszi idő a különféle paraziták, például az őszi fűatkák és kullancsok számára igen kellemes környezetet biztosít, ne feledje tehát, hogy a kullancsok elleni védelem nem elhanyagolható ebben az időszakban sem!
Őszi szőrzetápolás
A szőrzetváltás, azaz a vedlés nem csak tavasszal történik, hanem ősszel is. Ilyenkor a szőrzet nyáriról télire változik, azaz ismét sűrűbbé és hosszabbá válik, hogy tökéletesen szigetelje a hideg időben az ebet.
Mindez fokozott szőrvesztéssel járó folyamat, melyen segít a rendszeres kikefélés és fésülés, amely segít az elhalt szőrzet eltávolításában. Segíthet a vedlés gyorsításában a fürdetés, de a túl gyakori fürdetést kerülni kell, hogy a bőr megőrizhesse természetes védőrétegét. A bőrolaj ugyanis a szőrzet számára egyfajta védelmet ad, valamint szigeteli az érzékeny bőrt a hideg és nedves időjárástól.
Ne feledkezzen meg a mancsokról
A mancsokat rendszeresen ellenőrizni kell, megvizsgálni, hogy idegen testek nem szorultak-e lábujjak közé, nem tapadtak-e meg a lábujjak közötti szőrzetben, vagy hogy nem láthatók-e sérülések a talppárnákon.
A lábujjak között érdemes rövidre vágni a szőrt, így elkerülhető, hogy ott bármi megtapadjon, akár később, a fagyos-havas időszakban a hólé, a jég. A fűtési szezonben könnyen szárazzá váló levegő és a kinti-benti hőmérséklet közötti változás a talppárnák kiszáradását és berepedezését okozhatja. Erre gyógyír, de megelőző óvintézkedés is lehet mancsbalzsam használata.
Unalom ellen
Amikor kinn őszi viharok tobolnak, szakad az eső, leereszkedik a köd, sokkal hangulatosabb bent. Ám ha kevesebbet mozog az eb, hamar utoléri az unalom. Legszívesebben kint lenne, levélkupacok között kutatva és a szél kavarta levelek után szaladva. Ha az időjárás mostoha, bizony a gazda feladata a kutya mentális és fizikai jólétének biztosítása, mégpedig játékokkal és új feladatok, akár trükkök gyakorlásával.