Itt van az ősz, itt van újra. A nyári tikkasztó hőség elhalványult, a gyerekek újra iskolába járnak, újra indult a munkába és iskolába rohanás, a kevesebb szabadidő, az esős és ködös napok időszaka. Ha mindez nem lenne elég, a hidegebb időjárástól az ünnepi dekorációig számos veszélyt kell figyelembe venni, ha szeretnénk kedvenceinket biztonságban tudni.
Autós veszélyek
A legtöbb ember az ősz során elkezdi felkészíteni autóját a télre. Lecseréli a gumikat, és fagyállót tölt a jármű hűtőrendszerébe. A szép színekben pompázó folyadék, amely oly hatékonyan védi a járművet a téli mínuszoktól, igen veszélyes méreg. Ráadásul – bár az elmúlt években igyekeztek ez ellen tenni – a fagyálló íze édes, és vonzó az állatok számára. Ám ha lenyelik, vagy akár csak a földre cseppent pár cseppet felnyalják, komoly veszélybe kerülnek. A fagyálló ugyanis súlyos idegrendszeri károsodást és veseelégtelenséget okoz, mely sokszor végzetes kedvenceink számára.
Tartsa tehát a fagyállós flakont olyan helyen, ahol garantáltan nem fér hozzá az állat, és ha egyetlen csepp is lecseppen a földre, azonnal takarítsa fel.
Vadászidény
A vonzó, szépséges őszi színek sok embert csalogatnak ki az erdőbe, különösen a melegebb, napsütéses napokon. Ám nem szabad elfelejteni, hogy az ősz a vadászidény kezdete is, amikor nem csak a turisták, a kutyájukkal kirándulók járják az erdőt, de a vadászok is.
Az élénk színű ruhák viselése és a biztonságos, nyílt területeken való mozgás a legegyszerűbb megoldás, hogy elkerülje a veszélyt. A kutyák legyenek mindig pórázon, és ha erdő közelében laknak, akadályozzák meg, hogy szabadon kijuthassanak.
Vad gombák
Ősszel temérdek gomba jelenik meg az erdőkben, kertekben, köszönhetően a párásabb, esősebb napoknak. A vad gombák jó része kifejezetten ízletes csemege, ám nagyon sok közülük erősen mérgező, és nem csak az emberek, de a kutyák számára is. Ám a kutya nem tudja elvinni megmutatni a leszedett gombák szakértőnek, mielőtt megeszi, így a gazdának kell ügyelnie rá. A legjobb megoldás, ha egyszerűen minden gombától távol tartja az ebet, mert nem tudhatja, melyik az, amelyiket biztonsággal lenyelheti. Ha mégis gombát nyelt a kutya, egy másikat (ugyanolyat) szedjen le, tegye zacskóba és mielőbb induljanak az állatorvoshoz.
Szőlőszezon
Az ősz a szőlőszüret időszaka. Sajnos azonban a finom ropogós, édes szőlőszemek a kutya egészségére veszélyt jelentek, ugyanis veseelégtelenséget okoznak. A legjobb megoldás tehát pórázon tartani a kutyát, ha szőlőskert közelében sétálnak, a kertben pedig elkeríteni a szőlőt, hogy ne tudjon lopkodni a tövekről.
Ünnepi díszítések
Aki szereti dekorálni az otthonát, az minden évszakváltáskor cseréli a díszeket az ajtókon, a lakásban. De az ősz ünnepekben is bővelkedik, kezdve a szürettől egészen Halloween ünnepéig. Ahol kisállat él a családban, óvatosan kell bánni a díszítéshez használt alapanyagokkal, nehogy azok között bármilyen, az állat egészségre és testi épségére veszélyes darab is legyen.
Vissza a suliba
Augusztus végén már elindult az iskolai őrület, most pedig már a szülők hozzák-viszik a suli és az otthon között a gyerkőcöket. Szakkörök, különórák, sportfoglalkozások garmadája foglalja le a szülőket, szervezni kell az életet. Márpedig ennyi rohanás közepette mindenki hajlamos apróbb dolgokról elfeledkezni. Például arról, hogy a gyerek szerte-széjjel hagyott iskolai felszerelései akár veszélyesek is lehetnek a kutyára nézve. Ilyen például a ceruza és a zsírkréta, melyet ha a kutya megrág, még nincs nagy baj, legfeljebb újat kell venni. De ha nagyobb mennyiséget nyel le, vagy szilánkosan letört darabokat, bizony érdemes aggódni. Egyszóval jobb, ha a gyerek megtanul rendet tenni maga után, és táskája nem a nappali padlóján hever.
A gyertyák
A hideg, esős, őszi napokon sokan próbálnak egy kis hangulatot csempészni a lakásba a gyertyák fénye által, másutt az őszi dekoráció része a gyertya.
Mindig ügyelni kell arra, hogy égő gyertya sose maradjon felügyelet nélkül, hiszen a kíváncsi állatok egy pillanat alatt képesek feldönteni, ezzel tüzet okozni.
Ez persze akkor is megeshet, ha a gazdi a szobában van, de ilyenkor gyorsan tud reagálni. Ám ha ott sincs, amikor ez megesik, máris komoly bajra lehet készülni. Tehát a gyertyát mindig olyan helyre tegye, ahol az állat nem éri el, és fél szemmel mindig figyelje a kutyát. Macskákkal már nehezebb a helyzet, hiszen ők képesek mindenhová felugrani, úgyhogy érdemes elgondolkodni ledes gyertya használatán. Élénk és kíváncsi állatok mellett ez sokkal biztonságosabb megoldás.