A gazda felelőssége, hogy kutyája jól nevelt legyen, megfelelően, a társadalom számára elfogadható módon viselkedjen. A gazda felel a kutya biztonságáért is, ami nem csak azt jelenti, hogy óvnia kell a betegségektől, el kell látnia megfelelő étellel, és fedelet kell biztosítania a számára.
Meg kell tanítania neki, hogyan viselkedjen otthon, a családdal, és hogyan, amikor vendégek jönnek. Meg kell tanítania, hogyan közlekedjen a pórázon az utcán, séta során hogyan reagáljon a szokatlan dolgokra. Tudnia kell, hogy nem rohanhat ki az autó elé, és nem haraphatja meg a postást.
A megoldás pedig a kutya tanítása, az alapvető engedelmességi szabályok elsajátíttatása.
A vadon élő kutyák a falka szabályai szerint élnek. Ezek a szabályok megóvják őket a különféle helyzetekben. Ám az ember háziasította a kutyát, ennek következtében tehát az ember és a társadalom szabályait kell követniük, nem pedig a vad életét. Egyáltalán nem kizárt az, hogy egy tökéletesen nevelt és kiképzett kutya is kutya maradjon, feltéve ha kutyaként és nem kisbabaként kezeli őt gazdája a nevelés során. Nagyon sokféle nevelési és képzési technika létezik, de a legfontosabb a megfelelő kutyaiskola és a megbízható oktató kiválasztása.
Az alapok
A nevelés és képzés célja: A cél a jól nevelt kutya, mely minden helyzetben magabiztos és nyugodt. A képzés megerősíti a gazda falkavezéri szerepét, ezáltal a kutya megtalálja helyét a falkában, így nyugodtabbá válik. A cél soha nem az, hogy a kutya képességeit, mókás vagy jópofa dolgait megszüntesse ugyanígy nem lehet lehetőség kegyetlenkedésre, a fizikális dominancia kifejezésére.
Az ideális kor a kezdésre
A nevelés logikusan már az első pillanattól kezdődik, ahogy a kölyök új gazdájához kerül. A képzést akár már három hónapos korban el lehet kezdeni. Egy kölyök esetében ez a feladat mindig nagy kihívás, különösen a kezdetekkor, amikor még nem tudnak tökéletesen fókuszálni. Ám ha az olyan alapokkal kezdik, mint az „ül” vagy a „marad”, akkor hamar sikerélményük lesz mindkettejüknek. Természetesen idősebb korban is képezhető egy kutya, bár tény, hogy általában lassabb a haladás. Ugyanakkor az is igaz, hogy nyugodtabb természetük miatt maga a feladat könnyebbnek tűnik.
A jó kiképző
Annak ellenére, hogy a kutya nevelésével, tanításával foglalkozó könyvek igen hasznosak, nagy részük kifejezetten jó, érdemes kutyaiskolába is beíratni, ahol az alapvető engedelmességre megtanítják. Ez segít a szocializációjában, megismerteti új helyzetekkel, és segítséget nyújt a gazdának is. A jó kiképző áldás, mindig minden kutyát egyedileg figyel meg, és ennek alapján állítja össze a feladatokat, ez alapján ad tanácsot. A kutyaiskola és a kiképző megtalálása nem könnyű feladat, ha jót akar választani. A legbiztosabb, ha a szájhagyományra támaszkodik, azaz meghallgatja más kutyások véleményét, tanácsait.
A gazda, mint diák és tanár egy személyben
A nyugodt viselkedés kifejezetten fontos a kutya tanítása során. Ez megnyugtatja a kutyát is, ráadásul növeli bizalomérzetét. Diákként mindig figyeljen a kiképző tanácsaira, figyelje, mit és hogyan csinál. Soha ne féljen kérdéseket feltenni vagy külön segítséget kérni. Tanárként legyen következetes, alakítsa ki saját rutinját úgy önmaga, mint kutyája számára.
A 15-perces szabály
Ha maga okítja ebét, ne felejtse el, hogy figyelmüket nagyjából 15 percig tudják összpontosítani. Tehát jobb naponta kétszer negyedórát foglalkozni vele, mintsem egyszer egy felet.
A különböző technikák
Manapság már a legtöbb kutyaiskolában a pozitív megerősítésen alapuló technikákat használják. A különbség abban van, hogy míg néhol kizárólagos a használat, addig másutt kombinálják a korrekcióval. Annak kiválasztása, hogy melyik technikát alkalmazza, hogy melyik a legjobb, a kutya személyiségétől függ. Más és más kutyafajták eltérő temperamentummal bírnak, de még egy adott fajtán belül is minden ebnek más a személyisége. Bár az alapvető parancsszavak a különféle technikáknál megegyeznek, mégis, az egyik megfelelőbb lehet kedvence számára, mint a másik. Például egy félénk yorkie kevésbé fog jól reagálni a korrekciós technikákra, míg egy keményfejű pit bull a pozitív megerősítés és a korrekció kombinációját igényli. A legfontosabb, hogy ne feledje: a nevelés és tanítás elsősorban közös szórakozás, és lehetőség a kettejük közötti kötelék erősítésére. A napi gondokat felejtse el, a frusztráló dolgok maradjanak a kutyaiskola kapuján kívül.
A tradícionális tréning
A tradicionális kiképzés modern irányzata Barbara Woodhouse nevéhez köthető, és az 1950-es években kezdődött. Ez a módszer fizikális korrekciót használ a kutya képzésében. Például ha azt mondja a kutyának, hogy „ül”, az pedig állva marad, akkor egy kicsit meglegyinti a farát a póráz végével vagy ránt egyet a fojtó nyakörvön, miközben lenyomja a fenekét a földre. A jutalmazás a dicsérő „ju kutya” szóval történik. A legtöbb mai kiképző elavultnak tartja ezt a módszert, de vannak olyan kutyák és kutyafajták (pl. a keményfejű pitt bull), melyek kifejezetten jól reagálnak rá az után, hogy kudarcot vallottak a pozitív megerősítéssel.
Klikker Training
Napjainkban ez az egyik legnépszerűbb módszer, mely Karen Pryor nevéhez kötődik. Az alapvető engedelmességi neveléstől kezdve a szobatisztaságra szoktatáson át, egészen a viselkedési hibák korrigálásáig sokféle helyzetben használható. A módszer elmélete az, hogy az állatok az operációs koordinálás által hatékonyabban tanulnak. Ez azt jelenti, hogy az állat a környezetéből tanul, megfigyelés által, a pozitív következményekkel járó dolgokra pedig jobban reagál, mint azokra, melyek negatív kimenetelűek. A klikker tréning tisztán pozitív megerősítéssel dolgozó technika – a klikker ösztönzi a kutyát arra, amit meg kell tennie. A módszer elsősorban azért kedvelt, mert szelíd, használata során az állat és gazdája is jó benyomásokat szerez.
Jutalmazáson alapuló tréning
Szintén pozitív megerősítésen alapuló technika, ám az ösztönző nem a klikker, hanem valamilyen jutalom, ami lehet kedvenc játék, étel, vagy bármi más, amit az állat szeret. Amikor odaadja a jutalmat, meg is kell dicsérni a kutyát, hanghordozással hangsúlyozva az elégedettséget. A lelkesedés mindig ösztönzően hat gazdára és kutyára egyaránt.
A suttogó
A módszer feltalálóját, Cesar Milant sokszor illetik kritikával amiatt, hogy időnként használ korrekciót is, ám ez a technika igen hasznos lehet egyes kutyáknál. A módszer lényege, hogy kutya és gazdája kölcsönösen megértsék egymást. A gazdának ismernie kell a kutya testbeszédét, meg kell tanulnia olvasni abból és használnia saját testbeszédét a kutya irányítására. Ez időnként korrekciót igényel, ám annak alapja a kutya viselkedése. Például az a kutya, amelyik agresszív egy másikkal szemben, jól korrigálható, ha körmeinket is használva megfogjuk a nyakát. Ez azt jelzi számára, amit anyja is tett volna a természetben. A módszer némi előtanulmányt igényel a kutyák viselkedését illetően, de kifejezetten értékes lehet a szoros kutya-gazda kapcsolat kiépítésében.