A kutyák parvovírusa egy igen erősen fertőző vírusfajta, mely gyakorta akár végzetes is lehet az állat számára. A vírus a kutya szervezetének gyorsan osztódó sejtjeit támadja meg, legintenzívebben a béltraktusban. A parvovírus a fehérvérsejteket is támadja, és ha fiatal állat fertőződik, a vírus károsíthatja a szívizmokat és egész életen át tartó kardiológiai problémát okozhat.
A parvovírus tünetei
Általános tünetek:
- Levertség
- Súlyos hányás
- Étvágycsökkenés
- Véres, kellemetlen szagú hasmenés, mely kiszáradáshoz vezethet
A parvovírusos fertőzés okai
- A parvovírus rendkívül fertőző, és akár olyan személy, állat vagy tárgy közvetytésével is továbbadható, aki vagy ami érintkezett a fertőzött állat ürülékével.
- A vírus több hónapos túlélésre is képes a környezetben, akár olyan tárgyakon is, mint az állat tálkái, vagy cipők, ruhaneműk, szőnyeg, esetleg a padló repedései.
- A nem oltott kutyák könnyen fertőződhetnek parvovírussal az utcán, különösen olyan városi környezetben, ahol sok a kutya.
A vírusfertőzésre fogékonyabb kutyák
- Kölyök vagy serdülőkorú kutyák, illetve olyan ebek, amelyek nem kaptak védőoltás, sokkal érzékenyebbek a vírusra.
- Bizonyos fajták, mint a rottweiler, dobermann pincser, labredor retriever, amerikai stafrordshire terrier és a német juhász, szintén fogékonyabbak a parvovírusos fertőzésekre.
A parvovírus megelőzése
- Mindig ellenőrizze, hogy kutyája oltásai naprakészek-e. A parvovírus védőoltással megelőzhető.
- Az első oltást általában 6-8 hetes kora között kapja a kölyök, majd négy hét elteltével emlékeztető oltás szükséges, melyet esetenként még egy emlékeztető követ, 16-20 hetes korban. Ezután évente egyszer elegendő oltatni a kutyát.
- Azok az idősebb kutyák, melyek nem kapták meg a kölyökkori immunizáló oltásokat, fogékonyabbak lehetnek a parvovírus fertőzésre, tehát legalább egy immunizáló oltásra mihamarabb szükségük van.
Mivel a parvovírus több hónapos túlélésre képes a környezetben, mindig fokozott figyelmet érdemel, ha fertőzött kutya van a családban, vagy akár a szűk környezetben. A parvovírus nagyon sok általános fertőtlenítő szerrel szemben ellenálló, igen nehéz felszámolni.
- Ahol nincs szerves anyag a környezetben, ott egy rész fertőtlenítő szer (kérje az állatorvos tanácsát) vízzel higítva megfelelő lehet.
- Mindig fertőtlenítse a kutya játékait, tálkáit. Áztassa az oldatban legalább tíz percig. Ha ezek a tárgyak nem fertőtleníthetők, dobja ki őket.
- Az oldat hatásos lehet a cipő talpának lemosására is, amennyiben fertőzött területen járt.
- Vannak helyek, melyek fertőtlenítése nehezebb. Ilyen a füves kert, a szőnyegek, a padló repedései. Ezeket a területeket le kell permetezni fertőtlenítő oldattal, vagy ha lehetséges (pl. a szőnyeget), újra kell cserélni.
A parvovírus kezelése
- Jelenleg nincs olyan gyógyszer, mely képes lenne megölni a vírust. A kezelés agresszív szupportív ápolásból áll, mely a tünetek kezeléséből és az állat immunrendszerének erősítéséből áll.
- A fertőzött kutya intenzív ellátást igényel, lehetőleg állatorházi körülmények között. Antibiotikumokat kap a másodlagos fertőzések kezelésére, gyógyszereket a hányás csökkentésére, intravénás folyadékpótlást kiszáradás ellen, valamint egyév szupportív kezeléseket.
- A korházi tartózkodás általában 5-7 nap.
- A kezelés nem mindig sikeres, gyakori a halálozás, éppen ezért nagyon lényeges a megelőző védőoltások beadatása.
Mikor van szükség állatorvosra
A parvovírus veszélyes betegség, gyakran végzetes a kimenetele. Amennyiben erős, intenzív hányást, levertséget, véres hasmenést tapasztal kedvencénél, azonnal keresse fel az állatorvost.