Alapszabály, hogy amint a kutya karma a talajhoz ér, le kell vágni. Ha azt hallja, hogy a padlón kopog kedvence körme, ez azt jelzi, bizony már hosszú. A lusta ebek számára a pedikűr akár heti program is lehet, míg a durva, kemény talajon sokat sétáló és szaladgáló kutyák esetében ez sokkal ritkább.
Melyik a megfelelő karomvágó?
A kutyák részére gyártott karomvágóknak két alapvető típusa van, az ollós és a guillotinos. Mind a kettő tökéletesen jó, válassza azt, amelyik szimpatikusabb, vagy jobban tudja használni.
Persze megeshet, hogy a kutya mind a kétfélét egyformán utálja, ebben az esetben próbálja meg lereszelni a karmokat. Léteznek ún. karomcsiszoló gépek is, bár ezek beszerzése nem olyan könnyű, ráadásul ezzel jóval hosszabb ideig tart a karmok szükséges megrövidítése.
Ha a kutya lába érzékeny…
Vannak kutyák, melyek kifejezetten utálják, ha a lábukhoz érnek. Nos, a karomvágáshoz is hozzá kell szoktatni az ebet, célszerűen kölyökkorban elkezdve az ezirányú nevelést. Húzogassa végig finoman a kezeit az eb lábán, majd enyhén nyomkodja meg a lábujjak mindegyikét, egyiket a másik után. Sose feledkezzen meg a dicséretről és a jutalmazásról! Ha egy-két héten át naponta így gyakorolnak, később sokkal engedékenyebb lesz a kutya, ha a lábaihoz ér, és sokkal jobban fogja tolerálni.
Mielőtt nekikezdene a pedikűrnek, fárassza le a kutyát egy kis játékkal, extra sétával, szaladgálással. Különösen hasznos lehet ez kölyökkutyák esetében.
Hogyan vágja le a karmokat?
-
Először is tisztítsa le a kutya lábait. Törölje le a sarat és a koszt.
-
Fogja meg a lábát és tartsa finoman, de határozottan, egyik lábujját az ujjaival kiemelve. Másik kezével tartsa a karomvágót úgy, hogy fentről lefelé vágjon majd vele, ne alulról vagy oldalról. Mindig csak egy kis karomdarabot vágjon le, ügyeljen arra, hogy az élő részbe ne vágjon.
-
Addig vágjon kisebb darabokat, amíg el nem éri a karom hajlatánál a már látható, vérerekkel teli részt. Amikor a levágott karomnál eg kis kör jelenik meg, ez azt jelzi, elérte a kritikus pontot.
-
A fekete karomnál ez a rész nehezebben észlelhető, legyen tehát óvatos. Inkább kevesebbet vágjon, és ismételje gyakrabban a pedikűr procedúráját. Ha véletlenül nagyobbat vág, a karom vérezni kezd. Ebben az esetben vérzéscsillapító porral állítsa el a vérzést.
-
Az összes karom megrövidítése után érdemes reszelővel tompítani a frissen vágott karmok érdességét.
Mi a teendő, ha vérezni kezd a karom?
Ha véletlenül belevág a karom élő részébe, a kutya felsír, ugat, lehet, hogy küzdeni is fog. Mindenképp vessen véget a pedikűrözésnek, még akkor is, ha nem sikerült mindegyik karmát megrövödítenie.
Azonnal tegyen vérzéscsillapító port a vérző karomra, de alternatív megoldásként a kukoricakeményítő is jó lehet.
Gyengéd nyomást gyakorolhat a karomvégre, miközben a porral kezeli, így biztosan a megfelelő helyre jut a vérzéscsillapító. Ha a vérzés pár perc alatt ennek hatására sem szűnik meg, vigye el az állatorvoshoz az ebet, lehet, hogy véralvadási problémákkal küzd.
Ha fél a kutya….
Néhány kutya kifejezetten fél, vagy agresszív lesz, amint meglátja a karomvágót. Figyelje tehát, nem tapasztal-e szorongást, zihálást, erős nyáladzást, remegést, szűkölést, dermedtséget, morgást a kutyánál. Még a legtürelmesebb szoktatás, gyengéd kivitelezés mellett is előfordulhat, hogy az eb durva beavatkozásnak, szinte terrorcselekménynek érzi a pedikűrözést. Ne kényszerítse, ne erőszakoskodjon, inkább kérje az állatorvos, vagy kutyakozmetikus segítségét.