Vajon milyen a kutyák memóriája? A gazdák történetei szerint minden bizonnyal kedvenceink memóriája kiváló, és bizony, a kutatások is azt igazolják, hogy képesek felidézni a múltbeli eseményeket.
Emlékeznek
Nem tudjuk pontosan megmondani, hogy a kutyák hogyan gondolkodnak, vagy mire emlékeznek, mivel nyilvánvalóan nem tudnak velünk beszélni erről, ámde a tettek sokkal többet mondanak, mint a szavak.
Teljesen nyilvánvaló, hogy a kutyák emlékeznek dolgokra.
Persze sokszor hallani, hogy egyes kutyák okosabbnak tűnnek, mint mások, de vajon tényleg azok? A terelő és őrző fajták – border collie, ausztrál juhászkutya, stb. – úgy tűnik, kifejezetten jó memóriával bírnak, és mindig előkelő helyet foglalnak el a „legokosabb kutyák” listáján. Róluk tudjuk, hogy szelektíven tenyésztették és képezték ki őket arra, hogy engedelmeskedjenek az emberek parancsainak és reagáljanak bizonyos helyzetekre, míg a vadászkutya fajtákat – terriereket, vadászkutyákat, tacskókat – azzal a céllal tenyésztették, hogy önállóan dolgozzanak, és ne támaszkodjanak annyira az emberre a munkájuk során. Hogy ettől kevésbé lennének okasak? Nem hinném.
Mindennek ellenére a tíz leginteligensebb fajta listáján ilyen és olyan fajták is szerepelnek, legalábbis Stanley Coren, Ph.D. szerint. Sőt!
- border collie
- uszkár
- német juhászkutya
- golden retriever
- doberman pinscher
- shetlandi juhász
- labrador retriever
- papillon
- rottweiler
- ausztrál juhászkutya
Az események felidézésének képességét epizodikus emlékezetnek nevezik. A tudósok között nagy vita folyik arról, hogy a kutyák rendelkeznek-e ezzel a képességgel, mert bár úgy tűnik, igen, de a gazdik történetei még nem kutatási eredmények.
A kutatások
Claudia Fugazza a kutyák kognitív képességeit kutatja. Számos tanulmányt végzett a „do as I do” technikával, amelyben alapvetően megtanítja a kutyákat, hogy utánozzák őt. A kutatások során túllépett ezen, mégpedig úgy, hogy miután megtanította a kutyákat bizonyos gyakorlatokra, olyan feladatok elvégzésére kérte őket, amelyekre nem tanította sem ő, sem más az ebeket.
Úgy találta, hogy bár a kutyák pontossága és sebessége csökkent a nem tanult feladatok elvégzése során, ennek ellenére meglepően jól teljesítettek. Mindez arra utal, hogy a kutyák problémamegoldó képességekkel rendelkeznek, ami nem meglepő a korábbi tapasztalatok alapján. Ez tehát azt jelenti, hogy a kutyák nem csak a pillanatban élnek, hanem idővel emlékeznek is a dolgokra.
Dr. Fugazza kutatásai eredményéit publikálta is, mégpedig egy 2016-os, a Current Biology-ban megjelent tanulmányban, amely leírta, hogy a kutyák valószínűleg epizodikus memóriával rendelkeznek, valamint egy 2020-as, a Scientific Reports-ban megjelent tanulmányban, amely szerint a kutyák ezt az epizodikus memóriát használják is. Ez utóbbi tanulmányában Dr. Fugazza megjegyezte, hogy a kutyák memóriája – az emberekéhez hasonlóan - idővel kissé elhalványulhat.
Mindennek némiképp ellentmond a National Geographicban, 2014-ben megjelent cikk, mely szerint a kutyák csak nagyjából két percig emlékeznek az eseményekre vagy feladatokra. Sőt, vannak olyan vélemények is, melyek szerint egy kutya intelligenciája nagyjából egy 3-5 éves gyerek intelligenciájának szintjén van.
Nos, ahhoz, hogy teljesebb képet kapjunk négylábú barátaink memóriájáról, még nagyon sok kutatásra van szükség. Addig maradnak a szívmelengető képek és videók kutyák és gazdák hosszú évek után való találkozásairól, melyek bizony azt igazolják, talán mégsem olyan rossz az ebek memóriája.