A kutya rendszeres kozmetikázásába beletartozik a fülek ellenőrzése is. Ez különösen fontos, ha kedvence hajlamos a fokozott fülzsír-termelésre, vagy sok szőr van a fül belsejében. Soha ne tisztítsa túl gyakran, vagy túl mélyen a füleket, mert ezzel csak irritálja, és soha ne dugjon semmit le a hallójáratba, mert ez sérülést és/vagy fertőzést is okozhat.
-
Ha úgy látja, szennyeződés van a hallójáratban, tisztítsa ki egy kis darab, babaolajjal vagy fültisztító folyadékkal átitatott vattával vagy gézzel.
-
Óvatosan hajtsa hátra az eb fülét, és töröljön ki minden szennyeződést vagy fülzsírt, amit a fülben lát és elér az ujjával.
-
Ügyeljen arra, hogy kitörölje, és ne a hallójáratba tuszkolja a szennyeződéseket.
-
A fül belsejének bőre igen finom, úgyhogy inkább hagyja az állatorvosra a mélyebben fekvő szennyeződések kitisztítását.
A fülfertőzések felismerése
A kutya füléből nem könnyű kitisztítani a szennyeződéseket, sőt, hogy őszinték legyünk, nem megfelelő technikával hamarabb tolja lefelé azt a hallójáratba. A fül szerkezete miatt természetes úton is befelé haladnak a szennyeződések, de akár a víz is. Éppen ezért rendszeresen ellenőrizze, nem lát-e váladékozást, nem érez-e kellemetlen szagot a fülekben, vagy nincs-e egyéb jele fertőzésnek. Ha az alábbi tünetek bármelyikét észleli is az ebnél, keresse fel az állatorvost.
-
A fülek vakarása
-
Barnás, sárgás vagy véres váladékozás
-
Kellemetlen szag a fülben
-
Kivörösödés
-
Duzzanatok
-
Megvastagodott vagy pikkelyes fülbőr
-
Szőrhullás a fül körül
-
A kutya a füleit a bútorokhoz, szőnyeghez dörgöli
-
Fejrázás
-
Egyensúlyvesztés
-
Szokatlan szemmozgások
-
A kutya körző mozgást végez
-
A hallás elvesztése
Sokat úszó kutyák fülápolása
A gyakori fürdetés vagy úszás könnyen vezethet fülproblémákhoz és fertőzésekhez. Ennek megelőzésére egyesek azt javasolják, hogy helyezzen vattapamacsot a kutya fülébe, míg mások szerint ez kifejezetten káros, hiszen ha a vatta vízzel megtelik, fordított hatást ér el vele. A legfontosabb, hogy fürdetés vagy úszás után hagyja, hogy kedvence kirázza füleiből a vizet, majd törölje lehetőleg minél szárazabbra a fülek belső felét is.
Ha kedvence hajlamos a fülfertőzésekre, kérjen az állatorvostól olyan cseppeket, melyek gátolják a vízcseppek hallójáratba jutását.
A fülproblémák tünetei
A fül belsejének tekergőző, görbülő szerkezete miatt az élősködők, gombák és a baktériumok nagyszerűen el tudnak rejtőzni benne. Az eredmény a kellemetlen szagú lerakódás. Az allergiás kutyák pedig különösen érzékenyek a szövődményekre, akárcsak a lógó fülű ebek, mint a spánielek, a basset hound vagy az uszkárok.
A barnás vagy fekete fülzsír, különösen, ha kávézacc-szerű lerakódásokkal van tele, egyértelműen atkák jelenlétére utal. Mindenképp vigye el kedvencét az állatorvoshoz, mert csak ő mondhat biztos diagnózist, és ő tudja meghatározni a szükséges kezelést.
Keresse fel az orvost akkor is, ha az alábbi tünetek bármelyikét észleli:
-
A fül váladékozása
-
Kellemetlen szag
-
Kivörösödés
-
Duzzanatok
-
Megvastagodott fülbőr
-
Szőrhullás