Ijesztő és fájdalmas érzés azzal szembesülni, ha szeretett kutyánk daganatos betegségtől szenved. Ám tartsa észben, hogy az állatorvosok álláspontja sem egységes a betegség kezelésével kapcsolatban, érdemes tehát többük tanácsát kikérni, ha a diagnózis megszületett.
A daganatos, vagy más néven rákos megbetegedések jellemzője, hogy a sejtek kontrollálatlan módon kezdenek osztódni, és akár testszerte elterjednek.
Akárcsak az emberek esetében, a kutyáknál is többféle daganat fordulhat elő, attól függően, a test mely területét érinti.
A rák lehet lokalizált, azaz egy helyre koncentrálódó, vagy generalizált, azaz áttétes, több szervre átterjedő.
A daganatos megbetegedések okai
A rák úgynevezett multifaktoriális betegég, ami azt jelenti, hogy nincs egyetlen, meghatározott oka. Az azonban ismert, hogy mind örökletes, mind környezeti tényezők hozzájárulhatnak a daganatok kialakulásához.
A rák tünetei
A kutyáknál a következő tünetek jelezhetnek daganatos megbetegedést:
- Csomók (ezek nem minden esetben rosszindulatúak, de minden alkalommal kivizsgálást igényelnek)
- Duzzanatok
- Tartós, lassan gyógyuló sebek
- Bármely testrész szokatlan váladékozása
- Rossz lehellet
- Levertség
- Gyors, megmagyarázhatatlan fogyás
- Hirtelen sántaság
- Fekete, kátrányos bélsár (ez fekélyt jelez)
- Csökkent étvágy vagy teljes étvágyvesztés
- Légzési nehézség, gondok a vizeléssel, bélsárürítéssel
A kutyák daganatos megbetegedésének diagnosztizálása
- Csomók esetén az első lépés a citológiai vizsgálat, ha az nem elég informativ, akkor a biopsziás vizsgálat. A biopsziával egy kis darab szövetet emelnek ki a csomóból, hogy a sejteket mikroszkóppal megvizsgálják. Esetenként előfordulhat, hogy a teljes körű patologiai vizsgálat érdekében a teljes csomót el kell távolítani műtéti úton.
- Röntgenvizsgálat, ultrahang, vérvizsgálat, egyéb diagnosztikai vizsgálatok szintén segítenek a diagnózis felállításában, és annak megállapításában, hogy lokalizált vagy áttétes-e a daganat.
Ha hajlamos a kutya a rákra….
- Bármely korban és bármely kutyafajtánál előfodulhat daganatos megbetegedés, bár tény, hogy sokkal gyakoribb az idősebb ebeknél.
- Egyes fajták, mint a boxer, a boston terrier, a golden retriever, hajlamosabbak olyan rákos megbetegedésekre, mint a lymphoma. A nagytestű fajták, mint a német dog vagy a bernáthegyi esetében a csontozat rákos elváltozása sokkal gyakoribb, mint a kistestű fajtáknál.
A rák megelőzése
- A fiatal korban elvégzett ivartalanítás nagymértékben csökkenti bizonyos daganatípusok kialakulásának esélyét!
- Az emlődaganat és a hererák esélye a nullára csökken, amennyiben még ivarérettség előtt ivartalaníttatja az állatot!
A daganatos betegségek kezelése
- A kezelés a daganat típusától, a betegség stádiumától függően eltérő lehet.
- A leggyakoribb és legáltalánosabb kezelési módszerek a műtét, a kemoterápia, a sugárterápia, immunterápia és ezek kombinációi. A kezelés sikere függ a daganat típusától, kiterjedésétől, méretétől, valamint attól, mennyire agresszív a terápia. Természetesen ez esetben is a korai felismerés, és a korán elkezdett kezelés a leghatékonyabb.
- Vannak gazdák, akik úgy döntenek, nem kezeltetik a daganatos kutyát. Ebben az esetben nagyon fontos a palliatív kezelés és a fájdalomcsillapítás gondos tervezése. Függetlenül attól, hogyan dönt a diagnózis után, a leglényegesebb, hogy minőségi életet tudjon biztosítani kedvencének, és ennek figyelembe vételével hozza meg a későbbi döntéseket is.
- Egyes rákfajták gyógyíthatóak, míg mások nem. Amennyiben kedvence nem kezelhető daganatos betegségben szenved, még mindig sokat tud tenni azért, hogy jobban érezze magát a kutya. Minden esetben vitassa meg az állatorvossal a lehetőségeket.Tartsa észben, hogy a minőségi táplálás és a szeretetteljes gondozás nagy mértékben javítja az életminőséget.
Mikor kell az állatorvoshoz fordulni?
Amennyiben a fentiekben felsorolt tünetek bármelyikét tapasztalja a kutyánál, érdemes azonnal az állatorvoshoz fordulni. Amennyiben a diagnózis daganatos betegség, kérje ki onkológus specialista tanácsát is.