A diabétesz, azaz köznyelvi nevén cukorbetegség az inzulin hiánya, vagy a szervezetnek az inzulinra adott nem megfelelő reakciója következtében alakul ki. Étkezés után az emésztőrendszer különféle módokon bontja le a különböző tápanyagokat, többek között a glükózt. Az inzulin a hasnyálmirigyben termelődik, és segíti a glükóz eljutását a test sejtjeihez. Amennyiben az állat szervezete nem termel inzulint, vagy azt nem tudja megfelelően hasznosítani, úgy a vércukorszint megemelkedik. A megemelkedett vércukorszint eredménye a hiperglikémia, melyet, ha nem kezelnek, nagyon sokféle további betegséghez vezethet.
Nem szabad elfelejteni, hogy a cukorbetegség viszonylag jól kezelhető, a cukorbeteg kutyák megfelelő kezelés mellett boldog és egészséges életet képesek élni.
A cukorbetegség típusai:
- I. típus (az inzulintermelés hiánya)
- II. típus (Nem megfelelő inzulintermelés és hormonreakció )
A kutyáknál leggyakrabban az I. típusú cukorbetegség fordul elő, azaz az úgynevezett inzulinfüggő diabétesz. Ez olyankor fordul elő, amikor a hasnyálmirigy nem képes, vagy nem megfelelő mennyiségben állít elő inzulint. Ez a típusú cukorbetegség inzulinterápiás kezelést igényel.
A diabétesz tünetei kutyáknál
A cukorbetegség tünetei a következők lehetnek:
- Az étvágy megváltozása
- Fokozott szomjúság, a vízfogyasztás megnövekedése
- Súlyesztés
- Fokozott vizeletürítés
- Szokatlanul édeskes szagú lehellet
- Levertség
- Kiszáradás
- Húgyuti fertőzések
- Hányás
- Szürkehályog kialakulása, vakság
- Krónikus bőrfertőzések
A cukorbetegség okai
A cukorbetegség pontos oka ismeretlen. Kiválthatja autoimmun betegség, öröklött hajlam, elhízás, krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, egyes gyógyszerek használata, főleg macskáknál kóros fehérjelerakódás a hasnyálmirigyben.
A cukorbetegségre leginkább hajlamos kutyák
- Úgy gondolják, hogy az elhízott kutyáknál sokkal gyakrabban alakul ki cukorbetegség, főleg időseb, 6-9 éves korban
- Egyes fajták esetében nagyobb a hajlam. Ilyen az ausztrál terrier, a normál méretű és a törpe schnauzer, a tacskó, az uszkár és a szamojéd.
- Esetenként fiatalkori diabétesszel is lehet találkozni, ez gyakori a golden retriever és keeshond fajták esetében.
A diagnózis
A pontos diagnózis felállítása a klinikai tünetek áttekintéséből, fizikális vizsgálatból és vér-, valamint vizelettesztből áll.
A diabétesz kezelése
- Minden egyes cukorbeteg kutya másként reagál a kezelésre. A pontos és hatékony kezelés meghatározása attól függ, mennyire súlyos a betegség, illetve hogy vannak-e egyéb egészségügyi problémák, melyek befolyásolhatják a terápiát.
- Előfordul, hogy a diagnózis felállításakor a kutya már súlyosan beteg, ezért néhány napig intenzív kórházi ellátás igényel, hogy a vércukorszintet normalizálják.
- A diagnosztizáláskor stabilabb állapotban levő kutyák számára elegendő lehet a gyógyszeres kezelés vagy magas rosttartalmú étrend, mely segít a vér cukorszintjének normalizálásában.
- A legtöbb esetben elengedhetetlen az inzulin-injekció a vércukor szintjének normalizáláshoz. Az inzulinterápiát általában súly alapján állítják be, ezek után a gazdának meg kell tanulnia, hogyan adja be naponta az injekciót kedvencének.
- A szuka kutyák ivartalanítása kifejezetten ajánlott, mivel a nemi hormonok hatással vannak a vércukorszintre.
Az állatorvos is felhívja majd a figyelmét arra, hogy nagyon fontos az inzulint mindig ugyanabban az időpontban beadni, és legalább ennyire fontos, hogy a gyógyszerrel összhangban, minden nap ugyanabban az időpontban etesse kedvencét. Ily módon csökken annak a veszélye, hogy a vércukorszint hirtelen megemlkedik vagy leesik.
Az orvossal együtt tervezzék meg pontosan az inzulin beadásának és az etetésnek az időpontját. Szintén fontos a vércukorszint rendszeres ellenőrzése.
A cukorbetegség megelőzése
Bizonyos fajta cukorbetegségek – például az egy éves kor alatt kialakuló diabétesz – örökletesek, ezért nem lehet megelőzni őket. Ugyanakkor a megfelelő táplálás, a rendszeres testmozgás védelmet nyújtanak, nagyobb eséllyel kerülhető el a diabétesz. Egyéb negatív egészségügyi hatásain kívül, az elhízás az inzulinrezisztenicához is nagymértékben hozzájárul.
Amennyiben felmerül a gyanú, hogy cukorbeteg a kutya
Ha kedvence a fentiekben felsorolt tünetek valamelyikét produkálja, mindenképp kérje meg az állatorvost, hogy vizsgálja meg az állatot. A nem kezelt diabétesz másodlagos egészségügyi problémákhoz vezethet, viszonylag gyorsan jelentkezik szürkehályog és húgyuti fertőzés. Végezetül súlyos esetben kómás állapot vagy elhullás is bekövetkezhet.