x Ha a cicát baleset éri, vagy hirtelen fellépő betegséggel kell szembesülniük, az elsősegélynyújtás akár életet is menthet. Mivel a macska nem tudja elmagyarázni, mi történt vele, hol fáj, mi sérült meg rajta, fontos, hogy a gazda „olvassa” a testbeszédet.
Lényeges, hogy értse és tudja, mit kell tennie addig, amíg állatorvoshoz nem kerül az állat. A legfontosabb, hogy ne okozzon további sérülést, sem pedig fájdalmat a macskának. Az elsősegélynyújtás lényege az élet megóvása, a fájdalom csillapítása, a sérülés vagy betegség súlyosbodásának megakadályozása. Ha megtörtént a baj, vegyen mély levegőt és próbáljon minél nyugodtabb maradni. A macska kifinomult szenzorai érzik a gazdi idegességét, reagálnak is arra, így a szakszerű elsősegélynyújtás lehetetlenné válik.
Készítsen össze egy elsősegély készletet
Mindig kell, hogy a háznál legyen egy elsősegély készlet. Ugyanúgy szüksége lehet erre bármely kétlábú családtagnak, de akár a cicának is. Mi legyen benne?
- Vízálló doboz, zárható fedéllel, benne:
- Csipesz
- Digitális hőmérő
- Tompa végű olló
- Steril gézlapok
- Steril kötöző
- Ragtapasz
- Vattapamacsok
- Hidrogén peroxid
- Steril szemtisztító folyadék
- Fertőtlenítő lemosó
- Szemcseppentő
- Egy lista a rendszeresen szedett gyógyszerekről
- Jégakku (ez legyen mindig a fagyasztóban)
- Egy lista az alábbi telefonszámokkal: 1. állatorvos minden elérhetősége 2. állatorvosi ügyelet
Életjelek
Az, hogy milyen életjeleket mutat a macska, segítenek annak meghatározásában, mennyire komoly a sérülés vagy a betegség. Általános irányelvként a testhőmérséklet, a pulzus és a légzés adhatnak útmutatást:
- Testhőmérséklet: 38-39,1 C
- Pulzus: 160-240 percenként
- Légzés: 20-30 percenként
Célszerű elvégezni a méréseket akkor, amikor a macska egészséges és nyugodt. Írja fel a mért adatokat és tegye az elsősegély dobozba. Ez a mérés egyfajta gyakorlásként is felfogható, hiszen így már vészhelyzetben tudni fogja, hová nyúljon, mire figyeljen.
Ne felejtse el, hogy ha az állat jelentős traumát szenvedett el, sokkal fontosabb mielőbb állatorvoshoz vinni, semmint a hőmérsékletét mérni, vagy azzal küzdenie, hogy artériát találjon a pulzusméréshez.
Hogyan mérje meg a macska hőmérsékletét?
Hacsak a cica nem szokatlanul nyugodt, szüksége lesz egy segítő kézre. A segítő tartja a macskát, amíg ön az alábbiak szerint behelyezi és leolvassa a hőmérőt:
- Kenje be a hőmérő hegyét vazelinnal vagy babaolajjal, esetleg valamilyen síkosítóval.
- A segítő fogja meg a macska nyakbőrét és tartsa a mellső lábait, miközben a macska a hasán fekszik.
- Emelje fel a macska farkát és lassan, óvatosan nyomja be a hőmérőt a végbélbe.
- Ne erőltesse. Nagyjából 2-2,5 cm mélyen tolja be a hőmérőt és tartsa addig, amíg nem jelzi a mérés végét.
- Húzza ki a hőmérőt és olvassa le a mért értéket.
Kivételek:
- Négy hetes kor alatt a kiscicák testhőmérséklete még nem önszabályzó, azaz szükségük van az anyai testkontaktusra testhőmérsékletük fenntartásához. Esetükben a 35,5 Celsius fokos testhőmérséklet szükséges a tej megfelelő emésztéséhez.
- Ha a macska nehezen lélegzik, ne bajlódjon a hőmérséklet mérésével.
Hogyan mérje meg a macska pulzusát?
Először is meg kell találnia a macska pulzusát. Ehhez két ujjával nyomja meg a hátsó lábak felső részének belső oldalát, ahol a nagy artéria fut. Elhízott macskánál sokkal nehezebb megtalálni ezt a pontot.
Számolja a pulzust 15 másodpercig, majd szorozza be a kapott értéket néggyel. Így megkapja az egy percre számítható pulzus értéket. A rendkívül gyors pulzus sokkos állapotot jelez, a gyenge pulzus pedig azt, hogy az állat igencsak legyengült. Mindkét esetben azonnali állatorvosi segítségre van szükség.
Hogyan határozza meg a macska légzésszámát?
A légzésszám megállapításához figyelje a macska mellkasának emelkedését és süllyedését, 15 másodpercen át. A fentiekhez hasonlóan szorozza néggyel a kapott értéket, hogy az egy percre számítható légzésszámot meghatározza.
A macska légzésének természete (gyors, nehéz, felületes, szabálytalan) ugyanolyan fontos, mint a légzésszám, segít a helyzet súlyosságának meghatározásában.
- A gyors légzés jelezhet stresszt vagy oxigénhiányt.
- A nehézlégzés jelezhet valamilyen akadályt a légzőszervekben, vagy súlyos mellkasi sérülést.
- A felületes légzés jelezhet gyengeséget vagy mellkasi fájdalmat.
- A szabálytalan légzés súlyos állapotra utal, azonnali orvosi beavatkozásra van szükség.
Mi a teendő vészhelyzetben?
- Vegye le a macska nyakörvét vagy a bolhanyakörvet.
- Tisztítsa meg a légutakat, hogy szabad legyen a légzés.
- Tisztítsa meg a torkot és az orrot az idegen tárgyakról, vértől, váladéktól.
- Ha a macska nem lélegzik, alkalmazzon mesterséges légzést.
- Alkalmazzon nyomókötést vagy szorítást a vérzés elállítására és csillapítására.
- Alkalmazzon szívmasszázst, ha szükséges. Ha a macska szíve nem ver, néha elég lehet egyetlen ütés a mellkas oldalán, a váll mögött. A szívmasszázst addig folytassa, amíg a macska el nem kezd lélegezni és a szíve verni. Időközben segítője induljon önökkel az állatorvoshoz, menet közben se hagyja abba a szívmasszázst.
- A sebeket kösse be tiszta, száraz kötszerrel.
- Tartsa melegen a sokk megelőzése érdekében. Tekerje az állatot egy pokrócba és tegye a szállítódobozába.
- Lehetőleg minél kevesebbet mozgassa a macskát, megelőzendő a további sérüléseket. A macska ösztönösen olyan pozícióba helyezkedik, melyben a lehető legkevesebb fájdalmat érzi.
- Ha az állat eszméletlen, emelje fel és úgy helyezze el, hogy a feje valamivel alacsonyabban legyen, mint a teste. Soha ne próbáljon bármit is szájon át adni az eszméletlen állatnak.
- Mielőbb induljon a macskával az állatorvoshoz!
- Kérje meg családtagjait vagy ismerősét, értesítse az állatorvost, hogy készen álljon, mire megérkeznek.
Ha felkészül a vészhelyzetekre, és arra, hogy higgadtan kezelje azokat, sokkal nagyobb eséllyel tudja megmenteni kedvence életét.