A tíz leggyakoribb bőrprobléma macskáknál

A bőrbetegségek igen gyakoriak a macskáknál. Okozhatja őket parazita (bolha, kullancs), gombás vagy bakteriális fertőzés, allergia, stressz, sérülés, és bár ritkán, de a hormonális egyensúly felborulása is. Természetesen a betegségeket csak orvos kezelheti, de nagyon sok probléma egyszerűen megelőzhető.

Legkönnyebben talán a stressz kerülhető el, hiszen egyszerűen nyugodt környezetet kell biztosítani a cicának. Ez így kimondva, leírva könnyű, de megvalósítani sokkal nehezebb, főleg, ha az állat kifejezetten érzékeny még a legapróbb változásokra is. Ilyen esetekben érdemes valamilyen nyugtató hatású készítményt alkalmazni, legyen az akár a laksába való permet, akár paszta vagy tabletta. A stresszoldó készítmények legszélesebb választékát mi itt találtuk meg.

A külső élősködők elleni védekezés alapfeladata minden gondos gazdának, de néha problémát okozhat, hogy milyen terméket válasszunk. Szembesültünk már azzal a problémával, hogy a korábban bevált termék egy idő után már nem olyan hatásos. Éppen ezért időről időre keresgélünk új termékek után, itt pedig széles választékot találtunk, nem csak a spot-on termékek, de a környzetben és a használati tárgyakon is használható szerek terén is.

Megeshet, hogy a macska bőrproblémáját valamilyen allergia okozza, sőt, elég gyakori, hogy a táplálékok valamely összetevőjére allergiás a cica. Ilyenkor nagy kihívással szembesül a gazdi, hiszen hipoallergén tápot kell keresnie, lehetőleg olyat, amit a macska is szeret. Szerencsére már nagyon finom, a legválogatósabb macskák ízlésének is megfelelő hipoallergén tápok kaphatóak, ráadásul itt egész jó áron találtuk meg az egyik, allergiás cicánk kedvenc bárányos konzervjét.

Íme a tíz leggyakoribb bőrprobléma:

Tályog

A tályog nem más, mint fájdalmas genny-gyülem harapott vagy szúrt seb helyén.  A tályog szilárd duzzanatot alkot, mely idővel puhábbá válik, megnyílik, és gennyes váladék ürül belőle. A legtöbb tályogos sérülés a pofán vagy a nyaki tájékon található, „köszönhetően” annak, hogy ezek sérülnek leginkább a más macskákkal vívott harcok során. Ugyanígy előfordulhat tályog a farok tájékon is, ha menekülés közben ott éri a harapás az állatot. A tályogok megjelenése egy módon előzhető meg: ha ivartalanítja a macskáját, mivel így ritkábban fog elcsatangolni és verekedni.

Fülatka

Ha a cica féloldalasan tartja és rázza a fejét, vakarja a fülét, melyben bőséges barnás, viaszos váladék látható, nagy a valószínűsége, hogy atkás. Ez az állapot erős viszketést és komoly irritációt okoz, ha kezeletlenül hagyják, könnyen baktériumos felülfertőzéshez vezet. A fül atkássága fülcseppekkel kezelhető, melyben atka irtására alkalmas vegyi anyagok találhatók. A cseppel való kezelés után a fület vattapamaccsal át kell törölni.

Kontakt dermatitis

A betegség tünetei közé tartoznak a vörös, viszkető duzzanatok és a gyulladt bőr, azon a területen, ahol a bőr a kémiai szerrel vagy más irritáló anyaggal érintkezett. Okozhatja akár a műanyag tálka is. A betegség megelőzésének legjobb módja, ha a macskát távol tartja azoktól a helyektől, ahol a vegyszereket tárolja és használja, és szükség esetén üveg, ólommentes kerámia vagy rozsdamentes acél edényben kínálja eledelét.

Akné

Az akné akkor alakul ki, amikor az ajkak körüli területen a szőrtüszők elzáródnak a túlzott faggyúmirigy működés következtében, és a mitesszerekhez hasonlóan a szennyeződés összegyűlik a bőr alatt. Az akné kialakulása összefüggésbe hozható a műanyag és a gumit tartalmazó edényekkel.  Komolyabb esetben szükség lehet speciális sampon használatára, mellyel a cél a bőr túlzott faggyútermelésének megszüntetése. Érdemes állatorvos tanácsát kérni a megfelelő megoldás megtalálására. Az omega-3 és omega-6 tartalmú étrend kiegészítők adagolása is hasznos lehet.

Bolhaallergia okozta dermatitis

A betegséget a bőrön megjelenő, viszkető, pattanás-szerű dudorok jellemzik, melyek leggyakrabban a faroktőnél, a hátsó lábak hátsó ívén és a belső combokon jelentkeznek. Szinte minden macska lehet bolhás, és legtöbbjüknél ez semmilyen problémát nem okoz, érzékeny egyedeknél akár egyetlen bolha megjelenése is komoly, órákon vagy napokon át tartó tüneteket produkál. A legjobb megoldás a megelőzés, azaz az állat rendszeres kezelése spot-on termékkel.

Ételallergia okozta dermatitis

Vannak macskák, melyek igencsak érzékenyek bizonyos összetevőkre vagy tartósítószerekre. Az érzékenység a fej, nyak, hát erős viszketésében, a szemhéjak megduzzadásában nyilvánul meg. Gyakran társul ehhez szőrhullás, és az állandó vakarózás miatt kialakuló sebek váladékozása. A kezelés során elsődlegesen azt kell kideríteni, pontosan mi az, amire az állat érzékeny. Esetenként a macska szteroidos injekciót kap, mely csökkenti a viszketést és a duzzanatokat.

Pszichogén szőrhullás

A szőrzet a háton vagy a hason, egy csíkban elvékonyodik. Az oka a fokozott tisztálkodás, melyet a stressz vált ki az állatnál. A kezelés első lépése tehát a stressz csökkentése, és a macska figyelmének átirányítása, például játékra. Komoly esetben az állatorvos szükségesnek tarthatja szorongásoldó gyógyszerek adagolását is.

Gombás bőrfertőzés

A gombás eredetű fertőzés igencsak veszélyes más állatokra és az emberre is. A tünetek: kerek, piros szélű foltok a bőrön, jellegzetesen a szőr kihullik ezekről a területekről. Bizonyos esetekben a tünetek csak abban nyilvánulnak meg, hogy a macska pofáján és fülén letöredezik a szőr. A betegség mindenképp állatorvosi kezelést igényel, gombaellenes gyógyszereket kap, és az orvos felhívja a figyelmet az állat fertőtlenítő fürdetésére éppúgy, mint a környezet sterilizálására.

Farok megvastagodás

A macska farok tövénél mirigyek találhatók. Ha ezeknek a mirigyeknek a váladéktermelése extrém módon megnövekszik, akkor a zsíros, barnás, viasz-szerű anyag rakódik le a faroktőnél. Leggyakrabban ivaros kandúroknál figyelhető meg, de előfordulhat bármilyen nemű és korú állatnál, bár sokkal ritkábban. A kezelés napi két alkalommal történő, sebhorrea elleni samponnal történő lemosás, a túlzott faggyútermelődés csökkentése érdekében.

Napégés

A napégés elsősorban a világos szőrű macskákat és a szőrtelen fajtákat (pl. szfinx) érinti elsősorban. A megoldás egyszerű: ezeket az állatokat 10-15 óra között érdemes a lakásban tartani. Csak így előzhető meg a napégés, és az ennek következtében hosszú távon esetleg kialakuló bőrrák.

Ha úgy gondolja, kedvencének valamilyen bőrproblémája van, vizsgálja meg az érintett területet, jegyezze fel a tüneteket és keresse meg az állatorvost. A fent felsorolt betegségek tünetei mellett figyeljen a duzzanatokra, csomókra, nyílt sebekre is. Az állatorvosi vizsgálat minden esetben elengedhetetlen a pontos diagnózis felállításához és a kezelés meghatározásához.

Ajánlott cikkek