Egy szociálisan érzékeny ember számára nehéz elmenni egy kóbor macska mellett. Egyszerű és nem túl költséges dolognak tűnik kitenni egy kis eledelt, pár marék száraztápot vagy egy konzervet. De mi a valóban jó megoldás, ha a környéken élő kóbor cicáról szeretne valaki gondoskodni?
Mit etessünk egy kóbor macskával?
Ahhoz, hogy elkezdje etetni a kóbor cicát, nem árt tudni, hogy mennyi idős. Igaz, néha nehéz megállapítani az állat korát, legfeljebb annyi látszik, hogy kölyök-e vagy felnőtt. Nagyjából úgy lehet számolni, hogy a legtöbb felnőtt macska naponta 150 gramm konzervet és 60 gramm száraz eledelt eszik meg. Kölykök, főleg kicsi macskák esetében gondolni kell arra, hogy számukra a kölyöktáp és annak minősége, valamint az adagok kifejezetten fontosak.
Azt, hogy éppen száraz vagy konzerv eledelt tesz-e ki a macskának, nagyban befolyásolja az időjárás is.
Nyáron, amikor a hőmérésklet és a páratartalom magas, a konzerv eledel igen gyorsan meg tud romlani, és ilyenkor a száraztáp kisebb valószínűséggel vonzza a rovarokat. A nagy melegben a konzerv eledel gyorsabban kiszárad, tehát ha mindenképp ezt szeretné etetni a kis kóbor állattal, tegyen hozzá egy kis plusz vizet. Ha a macska 30-45 percen belül nem eszi meg, vegye fel, hiszen azzal, hogy az el nem fogyasztott tápot eltávolítja, nem csak azt előzi meg, hogy romlott ételt egyen a macska, hanem azt is, hogy a vadon élő állatok, valamint rovarok és bogarak ellepjék a környéket. Amennyiben sok a hangya és rendszeresen a táp körül hemzsegnek, szórjon sütőport a tálak köré, ezt a hangyák elkerülik.
Télen a macskáknak valamivel több táplálékra van szükségük. Bár lehet, hogy nincs ok aggodalomra, ennek ellenére az el nem fogyasztott tápokat fel kell szedni, hogy a vadon élő állatok ne szokjanak a környékre, és ne fagyjanak meg az eldelek. A vizet bizony gyakran kell cserélni ilyenkor, hiszen a nagy hidegben a vizestál tartalma gyorsan befagy.
Hol etessük a kóbor cicát?
A macskák szeretik a megszokott dolgokat, így minden nap ugyanarra a helyre és lehetőleg ugyanabban az időpontban tegye le számára az eledelt. A nappali etetéssel megelőzheti, hogy a vadállatok a környékre szokjanak, hiszen a cica jó eséllyel mindent elfogyaszt, ami pedig marad, azt rövid időn belül amúgy is el kell távolítani. Éjjel senki sem kel fel azért, hogy a maradékot eltakarítsa.
A kóbor cicák bizalmatlanok, ezért lehetőleg olyan diszkrét helyen etesse, amely ugyan könnyen megközelíthető, de amennyire csak lehetséges, távol van a forgalmas utaktól vagy a szomszédoktól.
A macskák általában nagyobb biztonságban érzik magukat, ha magasan vannak, ezért ha az etető- és vizestálakat párkányra, padra, kerítésre stb. helyezi el, az ideges, félénk kóbor állat sokkal jobban érzi magát és nagyobb nyugalommal falatozik.
Készüljön fel arra, hogy a környéken élők nem biztos, hogy örülni fognak annak, hogy kóbor macskát etet. Persze lehet, hogy társakra talál a feladatban, és mások is besegítenek, akikkel felváltva tudják ellátni ezt a feladatot, de mindig akad olyan ember, aki nem nézi jó szemmel ezt a tevékenységet. Próbálja olyan helyre tenni a tálakat, ahol a szomszédokat nem zavarja a kis kóbor jövés.menése.
A kóbor állatka etetése jó lehetőséget ad arra, hogy egészségi állapotát is felügyelje, hiszen a macska nagyobb biztonsággal közelít majd, ha tudja, ki ad neki finom falatokat. Így talán arra is lehetősége nyílik, hogy ivartalanításra és oltásra elvigye az állatorvoshoz, amennyiben erre van anyagi kerete.