A legtöbb ember igyekszik olyan állatorvosi rendelőt vagy klinikát választani, amely közel van az otthonához. Ez egyrészt fontos a kényelme szempontjából, hiszen a kutyák és macskák nagy része nem rajong az autókázásért. De fontos azért is, hogy vészhelyzet esetén mielőbb elérhető legyen a segítség.
Tovább„Vegyél egy kutyát, és a pénzedért megingathatatlan szeretetet kapsz” – mondta Kipling. Bár a kutyussal való törődés élménye mindent elsöprő, a kölyök érkezése komoly változásokkal jár. Egy felelősségteljes és felkészült gazdinak mindent tudnia kell, ami a kiskutya egészséggondozásával kapcsolatos.
TovábbA fül csonkolását nagyon sok országban tiltják, más helyeken engedélyezik. Az Európai Unió fejlődésével a tagországokban elfogadottá vált a csonkolás tilalma, ennek megfelelően a fajták standard leírásait is átalakította az FCI, azaz a kutyások világszervezete.
TovábbA parvovírusos bélgyulladás talán az egyik legismertebb kutyabetegség. Kórokozója az úgynevezett Parvoviridae családba tartozó parvovírus genus. Ez a vírus rokon a macska panleucopaenia vírusával, talán ez is az oka annak, hogy sokan a mai napig - helytelenül - macskavésznek hívják. Ennek ellenére macskától nem tudja elkapni a kutya, kizárólag fertőzött kutyák ürülékével, hányadékával terjed. Leggyakrabban fiatal korban jelentkezik, de bármely korban megfertőzheti az ebet. Emberre ez a vírus nem veszélyes.
TovábbA szopornyica bizony gyakorta halálos kimenetelű, súlyos betegség. Vírusa nem csak testváladékokkal terjed, hanem akár a levegőben is, és bármilyen életkorú kutyát megtámadhat. A vírus támadásának elsődleges célpontja az ideg- és az immunrendszer.
TovábbMivel a betegség tünetei nagyban hasonlítanak a parvovírusos megbetegedés tüneteire, a gazdák gyakran megijednek. Eleinte laza, sárgás széklet tapasztalható, mely idővel hígabbá, gyakran vízszerűvé válik, esetenként véres lesz.
TovábbA betegséget egy baktérium okozza, egy spirocheta. A kutyák egymás között terjesztik fertőzött vizeletük által, de esetenként továbbadhatja sertés vagy szarvasmarha is. Elsősorban sérült bőrfelületen, nyálkahártyán, ritkábban táplálék közvetítésével kerül a szervezetbe.
TovábbNeve ellenére a betegség nem azonos a humán hepatitisszel. A betegség fertőzött kutyák nyálával, bélsarával és vizeletével terjed és bármely életkorban megfertőzheti az ebet. A Rubath-kórnak is nevezett betegség kezelése minden esetben tüneti.
TovábbSzerencsére ma már igen ritkán fordul elő ez a minden esetben végzetes betegség. Mivel állatról emberre is terjed, a megelőzés igen fontos, nem véletlen, hogy szerte a világon kötelezően oltatni kell ellene a kutyákat.
TovábbKennelköhögésel elsősorban több kutyából álló tenyészetekben vagy menhelyeken lehet találkozni, bár tény, hogy „egyke” kutya is elkaphatja. A kennelköhögés légúti betegségek gyűjtőneve, vírusok és baktérium együttes hatására alakul ki, melyek légcsőhurutot és hörgőgyulladást okoznak.
TovábbEz a betegség álveszettség néven is ismert, mivel a tünetek részben hasonlítanak a veszettség tüneteire.
TovábbA gyógynövények számos betegségre kínálnak gyógymódot, úgy a kutyák, mint a gazdák esetében. Az, hogy a gyógynövények teljesen természetesek, sokan tudják, ám ez még nem jelenti azt, hogy hatásuk nem lehet erős. Ami egyszerű gaznak néz ki, lehet, hogy igen hatásos gyógymód.
TovábbLehet, hogy a kutya számára a vonzó mosoly kevéssé fontos, ám az, hogy fogai épek és egészségesek legyen, ezáltal megfelelően tudjon rágni és rágcsálni, már igen. A gazda számára sem mellékes, hogy kedvence bűzös lehelettel liheg az arcába üdvözléskor, netalán így ad nyálas kutyapuszit.
Tovább