A tavasz közeledtével már mindenki a tél végére és a föld újjászületésére vár. Elolvadt a hó, a fák bimbózni kezdenek, csiripelnek a madarak, az emberek már alig várják, hogy a szabadban tölthessék az időt és végre szép növényekkel ültethessék tele a kertet, a teraszt, az erkélyt.
Lehet, hogy a kutya is ugyanolyan izgatott lesz, mint a gazdi, várja, hogy végre nagyokat futhasson és szimatolhasson a szabadban a hosszú tél után.
Ám érdemes elővigyázatosnak lenni, mert sok olyan növény van, amely veszélyes, esetleg potenciálisan mérgező az állat számára. Szakemberek szerint a macskák esetében a második, kutyáknál az ötödik leggyakoribb halálok a valamely növény által okozott mérgezés. De még ha nem is ilyen végzetes kimenetelű a dolog, akkor is nagyon sok növény okozhat súlyos betegséget, a száj vagy a gyomor-bélrendszer súlyos irritációját.
De mégis, mire érdemes figyelni, milyen növényt ne ültessünk a kertbe? Íme egy lista, a teljesség igénye nélkül
- amarillisz
- páfrányfélék
- kontyvirágfélék
- kála
- jácint
- írisz
- krókusz
- azálea
- rhododendron
- tigrisliliom
- húsvéti liliom
- nárcisz
- aloe vera
- gyöngyvirág
- tulipán
Nem mindenkinek van kertje,sőt, az erkélyen sem tud mindenki növényeket, virágokat ültetni, de sétálni mindenki jár a kutyájával.
Természetesen a séta során is oda kell figyelni, nehogy valamilyen veszélyes növényt megrágjon vagy lenyeljen a kutya.
Ám ha mégis megtörténik, nagyon fontos annak meghatározása, hogy az állat valóban megette-e a növényt, vagy csak megrágta, illetve ha lenyelte, akkor mennyit és a növény mely részéből. Nem feltétlenül mérgező az egész növény, vannak, amelyeknek csak a szára, a levele, vagy éppen a virága, termése okoz gondot. Ezen kívül a növény azonosítása kulcsfontosságú a diagnózisbaní, így mielőtt az álaltorvoshoz indulnának, vegyen egy kis mintát a mövényből, még akkor is, ha úgy gondolja, biztos a dolgában és még álmából felébresztve is tudja a latin nevét és rendi besorolását.
Sajnos nagyon kevés specifikus kezelés vagy ellenszer létezik a mérgező növények lenyelésének kezelésére. Szükség lehet szupportív ellátásra, beleértve az intravénás folydékpótlást is. Megfelelő ellátás nélkül egyes növényi toxicitások végzetes hatással lehetnek az állat egészségére, így ha tudja, hogy mely növények jelenthetnek veszélyt, akkor a legbiztosabb, ha megoldja, hogy az állat egyáltalán ne férhessen hozzá.